Až tři roky za uplácení voličů


(05.09.2011)

Haló noviny | 3.9.2011 | rubrika: Z domova | strana: 2 | autor: (ku, jad)


PRAHA – Až tři roky vězení za kupčení s voličskými hlasy navrhují poslanci koalice. Tento požadavek chtějí vtělit do novely trestního zákona, která má o dva roky zpřísnit trest vězení za úplatkářství nebo za pletichy při zadávání veřejné zakázky a při veřejné soutěži.
Sněmovna o tom rozhodne příští týden při závěrečném čtení předlohy.
Stanislav Křeček (ČSSD) však požaduje, aby koaliční návrh ještě posoudil ústavně právní výbor. »Zasahovat tak do ústavního práva považuji za nešťastné,« řekl. I o tom se bude hlasovat po neděli.
Koaliční poslanci v čele s ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem (ODS) navrhli, aby hrozilo vězení na šest měsíců až tří let tomu, kdo by jinému poskytl majetkový prospěch za to, že bude volit nebo hlasovat v referendu v rozporu se svou vůlí. Podnětem byly případy kupčení s hlasy při komunálních volbách, zejména v Krupce na Teplicku (viz včerejší Haló noviny), kde se to od října 2010 prokázalo už dvakrát. Místní tak z rozhodnutí soudů musejí jít příští víkend volit zastupitele už potřetí. »Ano, uplácelo se, využila se zoufalá ekonomická situace některých našich spoluobčanů, a ti za pár stokorun podlehli,« potvrdil lídr KSČM v Krupce Jaroslav Dubský.
Vládní předloha počítá s tím, že až 10 let vězení místo současných osmi bude hrozit za přijímání úplatků nebo za pletichy při zadávání veřejné zakázky a při veřejné soutěži. Zvyšuje rovněž horní hranici základní trestní sazby za zneužití pravomoci úřední osoby ze tří na pět let vězení. Maximální sazba u škody či prospěchu velkého rozsahu zůstává na 12 letech. Až tři roky mají nově hrozit úředníkům za pletichy v insolvenčním řízení. Nová pravidla mají umožnit využívání agentů -policistů při odhalování úplatkářství a zaručit jim beztrestnost. Předloha počítá i s rozšířením domácího vězení jako alternativního trestu. Václav Votava (ČSSD) navrhl vrátit mezi trestné činy řízení motorového vozidla bez řidičského průkazu s postihem až jednoho roku vězení. Nyní je to jen přestupek.