Nemocnici v Plané beru jako prohru


Tachovský deník (29.06.2006)

Nemocnici v Plané beru jako prohru (Tachovský deník, 29.6.2006)

NÁŠ ROZHOVOR

Tachovsko - K jedinému poslanci z Tachovska se budou moci lidé v příštích čtyřech letech obracet se svými problémy a starostmi. Poslanec za ČSSD Václav VOTAVA (na snímku) věří, že se podaří opět zprovoznit nemocnici v Plané. Pomáhat obcím na Tachovsku chce hlavně při získávání dotací a rozvoji cestovního ruchu. Lhostejné mu nejsou ani problémy podnikatelů z okresu.

* Zůstáváte posledním poslancem parlamentu z Tachovska. S čím vstupuje do dalšího volebního období v poslanecké sněmovně?
"Docela mě mrzí, že jsem posledním poslancem, protože si myslím, že s kolegou Švarcbekem - mrzí mě, že tam není, byť je z jiného politického uskupení - byla vždy dobrá spolupráce. Je to škoda, protože přece jenom dva poslanci zmohou více než jeden. Chci pokračovat v tom, co jsem dělal. Předpokládám, že budu v rozpočtovém výboru, kde byla snaha vždycky napřená tak, aby nějaké finanční prostředky se daly transportovat i na Tachovsko. Ale nejen na Tachovsko, protože jsem poslancem za celý kraj, a pro kraj to je také důležité."

* Které konkrétní cíle si před sebe kladete?
"Zůstává stále spousta nevyřešených věcí. Je tu plánská nemocnice, kterou osobně beru jako prohru v tomto volebním období, protože se nám nepodařilo uvést ji v život. Na druhou stranu se povedlo nemocnici v Plané dostat mezi neziskové nemocnice. I to si myslím, že je úspěch a mohlo by se to nějakým způsobem promítnout - mohla by tak nemocnice vstát z mrtvých a začít se opět provozovat."

* A kromě nemocnice?
"Pomoc obcím, aby mohly dosáhnout na dotace, jak pro budování infrastruktury, tak vyžití občanů, sportovní i kulturní. Dále je to otázka cestovního ruchu a pomoci legislativně i fakticky, protože myslím, že cestovní ruch je šancí pro Tachovsko. Můžeme využít toho, že tu existuje nově Chráněná krajinná oblast Český les, a přitáhnout tak turisty. Tím, že bude fungovat cestovní ruch, zvýší se počet pracovních příležitostí, možností pro podnikatele, a celá tato sféra tak bude moci profitovat."

* Myslíte si, že na prosazení takovýchto zájmů budete mít dostatek síly, ať už vy osobně nebo i vaše strana v souvislosti s poměrem hlasů v letošních volbách?
"Samozřejmě, že důležité bude povolební uspořádání. Padesát na padesát, jaký je výsledek voleb, určitě není dobrý. Nicméně dává šanci, že o mnoha věcech budeme muset rozhodovat společně a že řada věcí, které by chtěla prosadit ODS, bude možná pouze za našeho souhlasu."

* Budete se tedy snažit prosazovat některé záležitosti i napříč politickým spektrem?
"Už jsme společně prosazovali například Přimdu jako sídlo chráněné krajinné oblasti, za spolupráce s poslancem Papežem z ODS. Nevidím důvod, proč bychom neměli spolupracovat. V zásadních programových otázkách se každý držíme toho svého, ale co se týče potřeb kraje, tak si můžeme navzájem pomoci."