Starostové si vyslechli rady a tipy, jak financovat a chránit památky na okrese


(20.09.2011)

Tachovský deník | 20.9.2011 | Rubrika: Tachovsko | Strana: 2 | Autor: JOSEF HOLEK


Svojšín - Záchrana památek a možnosti jejího financování. Tak se jmenoval seminář, kterého se v pondělí zúčastnilo několik desítek starostů a zástupců odborné veřejnosti.
Na přetřes přišly jednak památky opravované a opravené a druhak památky v dezolátním stavu. S radami a tipy jak s historickými objekty nakládat přišla i náměstkyně ministra kultury Anna Matoušková. „Chceme nastavit kritéria a způsob, jak budeme stav památek sledovat. Je to důležité pro nastavení finančních nástrojů, které mají sloužit ke kompenzaci veřejného zájmu,“ řekla Deníku náměstkyně. Připomněla i jistou specifičnost pohraničních oblastí, tedy i Tachovska. „Historický vývoj zasáhl. Vysídlení, na druhou stranu pak dosídlení, mělo velký vliv na vztah lidí k památkám,“ mínila Matoušková. Všeobecně jsou památky v pohraničí v horším stavu než ty ve vnitrozemí. „Jde například o nevyužíváné sakrální stavby nebo o drobná venkovská sídla,“ uvedla.
Pro Tachovsko je podle náměstkyně důležité, aby se zaktivizovalo co nejvíce lidí, kteří by chtěli poměry v tomto odvětví vylepšit. „A to se na Tachovsku pomalu děje. Lidé si uvědomili, že by mohli ztratit dominanty. Začíná ožívat život občanské společnosti. Občanské organizace začínají hrát snad největší roli a to je dobře,“ zhodnotila náměstkyně. Občanská sdružení ale na okrese nejčastěji pečují o kostely. „Uvedu například kostel svatého Václava ve Vysokém Sedlišti, kostel svatého Martina v Křivcích, kostel svatého Prokopa v Lestkově a další,“ vyjmenovala.
Stát, respektive ministerstvo je schopné dát pomoc až na základě určitého zákonného zmocnění. Mluvíme tak například o památkovém zákoně. „Stát může dát pomocnou ruku v rámci dotačních programů vlastníkům památek. Neumíme ale pomoc nastartovat v okamžiku přípravy projektové dokumentace. Dáme prostě peníze až na konkrétní opravy,“ podotkla Anna Matoušková s tím, že ministerstvo nedělá rozdíl mezi vlastníky. „Nerozlišujeme, jestli pomáháme státu, obci, soukromé osobě nebo sdružení. Reprezentujeme veřejný zájem, který se týká památky,“ sdělila.
Ministerstvo kultury ale muže dát určitou částku na popularizaci památky. „Jde o brožury a podobné věci,“ vysvětlila náměstkyne.
Celou akci inicioval poslanec Václav Votava (ČSSD). „Máme velký dluh k našim památkám. Chtěl jsem si o této problematice se zástupci obcí popovídat,“ uvedl poslanec a připomněl, že se v této době jedná o rozpočtu. „Těch peněz na památky moc není, ale je třeba využívat všechny programy, které jsou vypsány ministerstvem kultury,“ připomněl poslanec a zároveň člen rozpočtového výboru. „Památky mohou pozvednout v rámci okresu turizmus. Mohou být tím magnetem a hospodářsky slabé Tachovsko by to hodně potřebovalo,“ zhodnotil situaci Votava.
„Mám z dnešního setkání velmi dobrý pocit. Už jen fakt, že přijela většina starostů a starostek je perfektní,“ uzavřela Anna Matoušková.