Sněmovna opět zamítla návrh ČSSD na obnovení daňové progrese


(27.09.2011)

Zpravodajství ČTK | 27.9.2011 | 12:59 | Rubrika: Makroekonomika - Praha, Středočes. kraj, ČR | Autor: nlm Praha 27. září (ČTK) - Sněmovna dnes hlasy poslanců vládní koalice opět zamítla návrh sociálních demokratů na obnovení daňové progrese u fyzických osob. Z příjmů nad 100.000 měsíčně se měla odvádět daň 30 procent. V současné době odvádějí zaměstnanci daň 15 procent z takzvané superhrubé mzdy, kterou chce ale vláda v daňové reformě zrušit. Cílem je spravedlivější rozložení daňového břemena, popsal návrh předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

 Naopak zpravodaj k návrhu, poslanec vládní ODS Pavel Svoboda, označil návrh za nesystémový až zbytečný. Josef Cogan (TOP 09) mimo jiné řekl, že se navrhovatelé snaží vsadit na fiskální neznalost i na míru závisti mezi lidmi a že jejich návrh postihuje poplatníky za to, že mají vysoké příjmy.

 Sociální demokrat Václav Votava však jeho vystoupení označil za tvrdou demagogii. Daňovou progresi hájil tím, že je to projev solidarity a zodpovědnosti. Současnou superhrubou mzdu, která je složená z hrubého příjmu a pojistného placeného zaměstnancem i zaměstnavatelem, označil za nesmysl, který ve světě nemá obdoby.

 Předchozí pokus ČSSD zavést daňovou progresi zamítla sněmovna již letos v půlce března. Sociální demokraté však již koncem dubna předložili návrh nový. K jeho projednání se sněmovna dostala až teď.

 ČSSD uvádí, že cílem tohoto návrhu je obnovení vyšší účasti nejvyšších příjmových kategorií poplatníků na výběru daně z příjmů a také trvalý pozitivní dopad na snižování schodku veřejných rozpočtů.

 Vláda však předložila sněmovně svůj návrh daňové reformy, kterou už sněmovna projednala v prvním čtení. Tato reforma počítá s tím, že by měl být současný koncept superhrubé mzdy se sazbou 15 procent nahrazen novou sazbou daně, která by měla být počítána z hrubé mzdy a činit 19 procent. Odvody u zaměstnavatele na sociální a zdravotní pojištění by neměly být realizovány jako dosud, ale daní z úhrnu mezd ve výši 32,5 procenta.