Důvodem k rušení porodnice ve Stodě je prý málo porodů


(10.11.2011)

Tachovský deník | 10.11.2011 | Rubrika: Tachovsko | Strana: 2 | Autor: MARIE PODZIMKOVÁ


Starosta Fišpera a poslanec Votava přivezli na jednání petice starostů a zákonodárců

Tachovsko – O tom, zda budou skutečně zrušena některá oddělení nemocnic ve Stodě a Rokycanech stále není jasno. V pondělí se k tomuto problému sešli v Plzni zástupci pojišťoven, kraje, starostové obcí a měst dotčeného regionu a zástupci z řad gynekologů a porodníků.
„Na jednání jsem předal petici z Tachovska, kterou podepsalo 35 starostů. Vyjádřili tak nesouhlas s rušením gynekologicko – porodnického a dětského oddělení Stodské nemocnice a omezením péče chirurgie,” uvedl starosta Stráže Karel Fišpera. Obdobnou petici přivezli i představitelé obcí z Dobřanska. „Pojišťovny hovoří o restrikci lůžek, odmítají slovo zavření. Ale v konečném dopadu fakt, že neprodlouží s danou nemocnicí smlouvy o úhradě lékařské péče na konkrétní akutní lůžka znamená, že bude příslušné oddělení uzavřeno,” zhodnotil slovíčkaření zdravotních pojišťoven Fišpera.
Podobně hovoří i poslanec Václav Votava. Také on byl iniciátorem petice ústavních činitelů a starostů Tachova a Stříbra za zachování nemocnice ve Stodě. „Pojišťovny argumentují tím, že ve Stodě i v Rokycanech je méně než pět set porodů za rok. Větší porodnice podle nich je mimo jiné i zárukou kvalitnější odbornosti. To vyvrátili přítomní erudovaní porodníci. Ti uvedli, že ani v jedné z těchto porodnic nikdy nedošlo k jakémukoli zpochybnění odborné péče,” řekl poslanec Votava. „Je to o penězích,” dodal. Údajné zkvalitňování péče je podle něj jen zástupný problém. „To, co dobře funguje, by mělo být zachováno. Mám pocit, že pokud se začnou zavírat jednotlivá oddělení, povede to k uzavření celé nemocnice,”řekl Votava s tím, že využije svého zákonného práva a bude ve sněmovně interpelovat k uvedenému problému ministra zdravotnictví. „Budu argumentovat nesouhlasem dotčené veřejnosti a žádat jasnou odpověď,” řekl.
„Zásadně nesouhlasím s omezováním poskytované zdravotní péče v Plzeňském kraji. Oceňuji angažovanost a podporu starostů i zákonodárců, jejichž zájmem je udržení zdravotní péče a zejména její dostupnost pro obyvatele našeho regionu,” vyjádřil svoji podporu hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec.
K dalšímu jednání o osudu obou nemocnic byla vytvořena pracovní skupina složená ze zástupců zdravotních pojišťoven, Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje, ředitelů obou nemocnic a dalších odborníků. Poprvé se má sejít ještě v listopadu.
Pokud dojde k omezení zdravotní péče, projeví se to až v roce 2013. Stávající smlouvy se zdravotními pojišťovnami totiž platí až do 31. prosince 2012.