Kamerový systém ve Stříbře spuštěn


(03.01.2012)

     Ve Stříbře byl 3. 1. 2012 po zkušebním provozu oficiálně spuštěn kamerový monitorovací systém. Slavnostního zahájení a představení systému se uskutečnilo za účasti náměstka hejtmana Plzeňského kraje Ivo Grünera, zákonodárců poslance Václava Votavy a senátora Miroslava Nenutila, policistů Policie ČR, velitele stříbrské městské policie Tomáše Sedláře a dalších. Záznamy z kamer jsou k dispozici jak Městské policii, tak státní policii. Jak poznamenali přítomní policisté - již ve zkušebním provozu kamery pomohly k dostižení pachatelů dvou přestupků a dvou trestných činů.

     V 1. etapě město získala 8 pevných kamer a dvě otočně. V současnosti je plně monitorováno náměstí,  Mánesova ullice u základní školy a  problémová lokalita v této ulici, Minoritské zahrady, kde často docházelo k vandalismu, světelná křižovatka u polikliniky a kruhový objezd. Město bude podávat žádost o dotace na 2. etapu, kdy by mělo být instalováno dalších 12 kamer. Celkové náklady na 1. etapu dosáhly 1,5 milionu korun, z toho 1 100 000 Kč, činila krajská dotace z projektu Bezpečný kraj, zbytek zafinancovalo město. Problémem pro zlepšení situace ve bezpečnosti a veřejném pořádku ve městě ještě zůstává malý počet městských policistů, kdy se pro jejich malý počet (3) nedaří obsadit všechny služby. Jejich plánované navýšení ocenil ve svém krátkém příspěvku i poslanec Václav Votava. Naproti tomu senátor Nenutil kritizoval přenášení povinností státu na kraje a města a to nejen v otázce bezpečnosti.  Po tiskovce se na toto téma rozvinula širší diskuse mezi přítomnými. Státní policisté spolupráci s "měšťáky" oceňují, protože zatímco oni dohlíží ve městě na pořádek, oni se mohou plně věnovat vyšetřování závažnějších, tedy trestných činů.

Z prezentace kamerového systému ve Stříbře 3.1.2012Umístění kamer ve městěKamery mohou přiblížit i detaily, třeba čísla aut (zde částečně zakrytá kvůli ochraně os. údajů)Na monitorovaný prostor upozorní občany tabuleV diskusi - je městská policie pro město nadstandart?