Na kus řeči s hejtmanem v Tachově


(23.01.2012)

 

   Na kus řeči s občany přijel hejtman tentokrát do Tachova. Před vlastní besedou ještě navštívil Domov seniorů v Panenské ulici. Zdejší obyvatele trápí v současnosti hlavně nárůst cen léků. Hejtman navrhl, že až se dobuduje nemocnice v Klatovech, zdejší  ústavní lékárna by mohla pro klienty krajských zařízení zajišťovat léky s minimální marží, což bylo přijato s povděkem.  

   Zájem o besedu s hejmanem byl velký, všechny stoly v restauraci Baileys byly zaplněny. Spolu s hejtmanem Milanem Chovancem odpovídali na otázky - nejprve písemné od čtenářů Tachovského deníku a poté i přímé od diváků, krajští radní Ivo Grüner, Jiří Struček a václav Šimánek a poslanec Václav Votava a starosta Tachova Ladislav Macák (oba i krajští zastupitelé). Mezi besedujícími byla i řada starostů měst a obcí, které zajímaly hlavně připravované změny v rozpočtovém určení daní, které by měly navýšit jejich rozpočty i reforma  školství, která by naopak mohla jejich rozpočty vysát.

   Občany Tachovska samozřejmě stále zajímá dostupnost zdravotní péče. Hejtman potvrdil, že už opravdu není reálné otevření nemocnice v Plané jako všeoborové plnohodnotné nemocnice v době, kdy se stát a pojišťovny snaží zavřít i stávající krajské nemocnice ve Stodu a Rokycanech. Radní pro zdravotnictví Václav Šimánek mluvil i o záměru ministerstva uzavřít porodnice, kde se nerodí alespoň 800 dětí ročně. To by  v Plzeňském kraji splnila pouze Fakultní nemocnice. "Ministerstvo uvádí tři důvody pro uzavření porodnic - úspora, zvýšení kvality, dostupnost. Co se týče úspory - porod se nedá odložit, čili porodů bude stále stejně a ve fakultní nemocnici se rodí dráž než v krajských nemocnicích. V krajských nemocnicích rodíme kvalitně, což máme potvrzeno a dostupnost je například pro Tachovsko už dnes nedostatečná, což dokládá 5 porodů na dálnici za poslední dobu," zhodnotil důvody ministerstva radní. "Pojišťovnám jde spíš o to "salámovou metodou" tyto nemocnice uzavřít. Nejdříve se uzavře jedno oddělení a pak se přijde na to, že bez tohoto oboru nemocnice není plnohodnotná a zavře se celá." Na dotaz jednoho z diváků proč kraj nedoporučí občanům aby se přeregistrovali od VZP k jiné pojišťovně, hejtman odpověděl: 'Už jsme si takovou výzvu nechali právně posoudit a byla by možná, ale asi bychom si nepomohli. Pojišťovny dnes jednají ve shodě. Tady žádná konkurence mezi zdravotními pojišťovnami není. To, že je více pojišťoven vůbec nemá smysl. Jen vybírají peníze od občanů a místo aby za ně nakupovali zdravotní péči, chovají se, jako by jim ty peníze patřily."

   Hejtmana Chovance , jako stínového ministra dopravy se lidé ptali i na strmě stoupající cenu benzínu. "Ano, máme už nejdražší pohonné hmoty ve střední Evropě. Lidé už si jezdí do zahraničí pro potraviny a budou si tam jezdit i pro benzín. Budou spotřebu vyvážet za hranice a výběr DPH se i přes zvýšení dolní sazby sníží. Vláda nechce snížit spotřební daň, protože by si jen prodejci zvýšili marže. Ale když dnes regulujeme cenu elektřiny a plynu, proč ne pohonných hmot?"

   Poslanec Votava ve svém krátkém vystoupení vyjmenoval tři největší problémy Tachovsko - zdravotnictví, nezaměstnanost a to že je okres hospodářsky slabý. "Tachovsko se sice podařilo znovu zařadit mezi hospodářsky slabé okresy, ale jak jsem zjistil, dotační program pro tyto okresy nebyl letos přes sliby ministra Jankovského naplněn. Budu proto ministra interpelovat."

Beseda v Domově seniorů v Panenské ul. v TachověBeseda v Domově seniorů v Panenské ul. v TachověBeseda v Domově seniorů v Panenské ul. v TachověBeseda v Domově seniorů v Panenské ul. v TachověSetkání hejtmana s občany v TachověSetkání hejtmana s občany v TachověSetkání hejtmana s občany v Tachově