Plošná podpora nepřijde


Návštěva ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby na Tachovsku (02.04.2012)

Tachovský deník | 3.4.2012 | Rubrika: Titulní strana | Strana: 1 | Autor: MARIE PODZIMKOVÁ | Téma: Poslanci - Votava Václav


Ministr průmyslu navštívil Tachovsko

Tachov – Vládní podpory se Tachovsko zřejmě nedočká. Plošná podpora hospodářsky slabých regionů totiž není podle ministra průmyslu Martina Kuby správnou cestou k jejich prosperitě. Řekl to při pondělní návštěvě Tachova. Ministr se nejprve setkal v sále Mže se starosty a podnikateli, poté navštívil podnik Grammer, který je v současnosti největším zaměstnavatelem v Tachově.
„Podpora vlády by měla směřovat do zvýšení úrovně technického školství a vzdělávání. Důležitým krokem je vytvářet a prosazovat životaschopné projekty vedoucí k rozvoji regionu,“ uvedl mimo jiné ministr. Poukázal na fakt, že české vysoké školství produkuje například nadmíru právníků či historiků, ale je naprostý nedostatek technicky vzdělaných lidí. Uvedl, že má na úseku školství připraveny nové projekty, které chce přenést do vlády.
Na to mimo jiné reagoval jednatel společnosti Formy Tachov Pavel Hvizdoš. „Víme, jakou máme sociální zodpovědnost. Spolupracujeme s vysokými školami u nás i v Německu. Je to naprosto neporovnatelné. Například v Brně mají na vysoké škole technické vybavení z osmdesátých let minulého století. Jak může v těchto zastaralých podmínkách vyrůst moderní odborník?“
Další téma, o němž se ve Mži hovořilo, byly dotace. „Máme v obci drobného výrobce nábytku, který si chtěl zažádat o dotaci, ale kvůli složitostem to vzdal. Když už ale projdeme celým složitým procesem a dotaci dostaneme, jsme v průběhu čerpání neustále kontrolováni finančním úřadem a dalšími institucemi, zda postupujeme dobře při čerpání. I když nenajdou žádnou chybu, za rok, dva přijde kontrola, která zjistí drobné administrativní pochybení a musíme dotaci vrátit ,“ přispěl do diskuse starosta Stráže Karel Fišpera.
„Dotace jsou pro mnohé české firmy nedosažitelné. Jedním z důvodů je nutnost kofinancování. Zejména malé firmy na to nemají finanční prostředky,“ přidal se předseda Hospodářské komory Plzeňsko Miloslav Zeman.
Domněnku, že ve výběru firem, které obdrží dotaci, existuje klientelismus, vyjádřil Pavel Hvizdoš z podniku Formy Tachov. „Podali jsme návrh na inovační projekt, postupovali jsme přesně v kritériích a od hodnotitelů přišlo naprosto absurdní hodnocení. Je třeba upravit podmínky tak, že na dotace nedosáhnou jen ti vyvolení, ale všichni, kteří splní podmínky,“ řekl. Podobnou zkušenost v nedávné době udělali i ve firmě Grammer, kde chtěli rozšířit s pomocí dotací z programu Inovace výrobu o sedačky do vlaků. „Projekt byl perfektně připravený, nechali jsme si ho posoudit nejlepšími českými odborníky, přesto jsme dotaci zcela nepochopitelně nedostali,“ uvedl ředitel firmy Martin Kořínek.
Ministr v odpovědi uvedl, že hodnocení projektů provádějí nezávislí hodnotitelé a politici do toho nemohou zasahovat. Přesto přislíbil, že se na oba uvedené projekty podívá.
„Rád bych vám, pane ministře, připomněl, že usnesením vlády je Tachovsko zařazeno mezi hospodářsky slabé regiony a jako takové by mělo mít podporu napříč ministerstvy. Intervenujte ve prospěch Tachovska, aby usnesení vlády nebylo jen kusem papíru,“ zapojil se do diskuse poslanec Václav Votava.
„Přineste mi na papíře, jak to provést. Nemůžeme se tvářit, že finanční zdroje jsou neomezené. Neměli bychom dlouhodobě plošně preferovat a podporovat jen některé regiony,“ řekl v odpovědi ministr Kuba.
Ze Mže odjel ministr do největšího tachovského podniku Grammer. Ten v současnosti zaměstnává 460 lidí z Tachova a okolí. Jádrem výroby jsou sedačky do nákladních vozidel, které jsou v současnosti nejmodernější ve světě. Závodem ho provedl ředitel Martin Kořínek.
Návštěvu ministra na Tachovsku zprostředkoval hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec. Splnila návštěva jeho očekávání? „Byl to první krůček. Budeme sem vozit co nejvíce vládních politiků, aby začali Tachovsko vnímat jako hospodářsky slabý okres, tak jak to mají ve svém usnesení. Jiná cesta není. Ono to totiž z kanceláře u Vltavy vypadá jinak, než tady přímo na místě,“ řekl hejtman Chovanec.

Foto: Archiv poslanecké kanceláře

Setkání ministra Kuby se starosty a podnikateli Tachovska 23.4.2012Ministr si ve firmě Grammer vyzkoušel sedadlo pro nákladní automobily 2.4.2012Sedadla pro nákladní automobily jsou novinkou ve výrobním programu tachovské firmy GrammerSedadla vyrábí Grammer pro firmy DAF a DaimlerPěnový výlisek pro výrobu sedadlaFirma Grammer - vizualizace závodu