Vystoupení ve Sněmovně při jednání o vyslovení důvěry vládě


(27.04.2012)

Poslanec Václav Votava: Děkuji za slovo.

Vážená paní místopředsedkyně, vládo, kolegyně, kolegové. O vyslovení důvěry nás žádá vláda, která je jakýmsi prazvláštním koaličním slepencem - dvoukoalice ODS plus TOP 09 s podporou jakési Platformy Karolíny Peake, z odpadlíků Věcí veřejných a s několika solitery. Upřímně, nevyznám se v tom.

V této vládě jsou ministři za Občanskou demokratickou stranu, jsou v ní ministři za TOP 09. Jsou v ní ale také ministři včetně místopředsedkyně vlády, ale nevíme, za koho vlastně ve vládě jsou. Víme to, že to jsou bývalí ministři za stranu Věci veřejné, nyní odpadlíci ze strany Věci veřejné. Jsou tedy ve vládě čistě jen za sebe? Nebo jsou za jakousi platformu nazývanou Platformou Karolíny Peake?

Jaký je program, jaká je vize této platformy? Karolína Peake v prohlášení, proč opouští Věci veřejné, píše - cituji: Neměním názory, neměním své postoje a nehodlám také nic měnit na programu, za který jsem byla zvolena - myšleno program Věcí veřejných. Budu tento program nadále prosazovat atd., atd.

Paní místopředsedkyně vlády, ptám se vás tedy, podporovala jste v Poslanecké sněmovně zavedení progresivní daně z příjmů fyzických osob pro nejvyšší příjmové skupiny? No určitě nepodporovala. Hlasovala jste pro zachování spodní sazby nebo podporovala jste zachování spodní sazby DPH ve výši deseti procent? No určitě nepodporovala. Podporovala jste zrušení akcií na doručitele jako protikorupční opatření? No určitě nepodporovala. A tak bych mohl jmenovat dál a dál. To jsou totiž zákony, které se projednávaly ve Sněmovně, ale jsou také i body programu Věcí veřejných, se kterými jste jako Věci veřejné šly do voleb, slibovaly voličům, voliči vám uvěřili, voliči vás také volili. Dnes toho ale jistě hořce litují po tom všem, co tady, paní místopředsedkyně, předvádíte.

Budete tedy - vaše platforma či co z toho ještě vznikne - budete tyto body programu Věcí veřejných prosazovat, když se teď tak vehementně hlásíte k programu strany Věcí veřejných, ze které jste utekla nebo ze kterých jste utekli? Myslím, že vám nikdo už nevěří. Neplnili jste svůj program jako věci veřejné, nebudete pro ně hlasovat ani teď, co převlečete nebo jste převlékli kabát.

Vy se, paní místopředsedkyně, ani nemůžete vyvléci z odpovědnosti za marasmus, který jste s podnikatelským projektem Věci veřejné vnesli do české politiky. Nemůžete smýt odpovědnost za podezřelé praktiky i za skandální financování strany. Byla jste konec konců místopředsedkyní strany Věci veřejné a paradoxně jste místopředsedkyní vlády pro boj s korupcí. Vám v tuto chvíli jde o jedno - udržet se ve Sněmovně stůj co stůj, hlavně ne předčasné volby. To by byl s bezmála jedním procentem voličských hlasů, pokud vůbec byste to jedno procento dostali, váš politický hrob. On určitě bude. I když tato vláda přežije i s tou vaší platformou, či co se z ní narodí, přežijete do řádných voleb.

Paní Karolína Peake, které tady měla v úvodu dnešního dne, velice krásně a dojemně hovořila o fair play. Člověk by zamáčkl slzu. Jak si doopravdy ale představuje fair play, ukázala svým útěkem ze strany, za kterou právě do Poslanecké sněmovny byla zvolena. Holt když se loď potápí, tak - každý si domyslí sám, co bych chtěl doříci.

Pan premiér Nečas si také jistě vzpomene na svá nedávná vyjádření: Nebudu vládnout s těsnou většinou či s přeběhlíky. A ejhle, dnes mu to nevadí. Nevadí mu ani hon na ovečky ochotné, hnané pudem sebezáchovy, podpořit tuto vládu. Jenom proboha ne aby byly předčasné volby. Dokonce se snad toho honu na ovečky i sám pan premiér účastní. To je trapné.

Tato vláda dnes se opírající o odpadlíky či přeběhlíky z Věcí veřejných již dávno nemá důvěru veřejnosti. 80 % obyvatel této země si přeje jediné - odejděte, odejděte ale rychle. I těch sto tisíc lidí na tom Václavském náměstí žádajících odchod vlády a předčasné volby je zcela jasným a zřetelným referendem o vládě Petra Nečase. Možná tato vláda s přeběhlíky dostane dnes důvěru. Zřejmě se dopočítali a bude tomu tak. Důvěru dostane části Sněmovny. Důvěru nedostane určitě od poslanců sociální demokracie. Ale důvěru těch osmdesáti procent České republiky také jistě nezíská.

Myslíte si, vážená vládo, že máte stále oprávnění provádět zásadní reformy sociální, daňové, zdravotnické či provádět majetkové přesuny jako například církevní restituce, když vám nevěří 80 % obyvatel této země?
Osmdesát procent obyvatel této země žádá váš odchod. Jediným a skutečným východiskem, poctivým východiskem z tohoto stavu, a to ve prospěch České republiky a ve prospěch jejích občanů jsou nové volby do Poslanecké sněmovny, a to volby v co nejkratším termínu.

Vážená vládo, nevážená vládo, odejděte. Tato vláda nemá důvěru veřejnosti, nemá ani důvěru naši. Děkuji