Vystoupení ve Sněmovně k valorizaci důchodů


(04.05.2012)

Poslanec Václav Votava: Děkuji za slovo. Vážená paní místopředsedkyně, kolegyně, kolegové, možná budu opakovat to, co již tady přede mnou řekli jiní řečníci, především samozřejmě v kritickém tónu, nicméně neodpustím si to.

Po odborářích, kteří před čtrnácti dny zaplnili Václavské náměstí, chystají se vůbec poprvé vyjít také do ulic důchodcovské organizace. Chtějí protestovat proti pomalejšímu růstu penzí. Průměrný důchod se má v České republice zvýšit o zhruba 156 korun místo původně očekávaných 428 korun. To je pro naše důchodce jistě citelný zásad do jejich peněženek především s ohledem na růst životních nákladů, na soustavné zdražování základních potřeb ať vlivem inflace, růstu cen potravin, léků, služeb, služeb spojených s bydlením atd. atd.

Vláda prezentovaná především Občanskou demokratickou stranou a TOP 09 tak přenáší svoji neschopnost bojovat s rostoucím zadlužením země na sociálně nejslabší, kteří se těžko brání, na naše důchodce. Především pak dopadne nejvíce na důchodce, kteří žijí sami, na důchodce, kteří nemohou mít nějaký další příjem, mají pouze svoji vlastní penzi.

Přitom pan ministr Drábek ještě před nedávnem sliboval, že vláda bude kompenzovat - plně kompenzovat růst cen, zachová plnou valorizaci důchodů. Prostě pan ministr lhal. Lhal. Pane ministře, je to podvod. Podvod na našich seniorech. A ten, kdo takový podvod činí, no tak je prostě podvodník. A ani pane ministře, neuznáte za vhodné na kritiku, která se snáší na vaši hlavu, zareagovat. Prostě tady sedíte, sedíte, mlčíte. A možná mlčení je souhlas s tou kritikou. Aspoň se říká, že mlčení je souhlas. (Zatleskání zleva.)

Pane ministře, odstupte. (Chachacha zleva.) Vy nevíte, že škodíte této zemi? To si můžete, pane poslanče (Směrem vpravo.), ukazovat na hlavu, jak chcete. Škodíte této zemi, pane ministře, škodíte jejím občanům. Já myslím, že byste nejlépe udělal, když už neodstoupila celá vláda, abyste odstoupil alespoň vy. Já myslím, že bylo dost vašich experimentů na občanech této země.

K paní kolegyni Peckové bych si dovolil jednu poznámku prostřednictvím paní předsedající. Já už jsem dlouho neslyšel na této půdě, a jsem tady nějaký čas, na půdě Poslanecké sněmovny něco tak neuctivého k našim seniorům, ba řekl bych přímo cynického, jako před chvílí z vašich úst. Nezlobte se na mne, ale já bych se opravdu styděl! Styděl něco takového vyslovit, a to nejsem lékař jako vy. (Tleská většina poslanců ČSSD.)