Poštovní zákon se má brzy opět změnit


(07.06.2012)

Právo | Rubrika: Trhy & ekonomika | Strana: 15 | Autor: Jiří Novotný | Téma: Poslanci - Votava Václav


Vládní novelu poslanci schválili i přes její vážné nedostatky * Obavy z rušení venkovských pošt trvají

Sněmovna v úterý definitivně schválila vládní návrh novely zákona o poštovních službách a přehlasovala tak zamítavé stanovisko Senátu.
Poslanci však o této problematice zřejmě budou muset brzy jednat znovu, aby napravili vážné nedostatky vládní předlohy.
Cílem novely je vzít České poště (ČP) od 1. ledna 2013 poslední zbývající monopol na zásilky do 50 gramů nebo s cenou do 18 korun a plně tak dokončit liberalizaci trhu. O tom, že novela prošla, se rozhodlo až v opakovaném hlasování, v němž ji podpořilo 102 ze 179 přítomných. Jak ze schválené předlohy vyplývá, celoplošným poskytovatelem základních poštovních služeb zůstane až do konce roku 2017 Česká pošta.
K úhradě její případné ztráty z této univerzální služby bude zřízen speciální kompenzační fond, do nějž budou přispívat podle svého podílu na trhu všichni provozovatelé poštovních služeb s ročními výnosy nad 10 miliónů korun.

Na nejbližší poštu až deset kilometrů

Pokud jde o počet poštovních poboček, stanovit jej má vyhláškou Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Jak už Právo informovalo, k návrhu této vyhlášky jsou vážné připomínky. Podle ČTÚ bude totiž držitel poštovní licence muset zřídit poštu v každé obci s více než 2500 obyvateli a dojezdová vzdálenost z kteréhokoliv místa v ČR na nejbližší poštu nebude smět být větší než deset kilometrů. V tom případě by ovšem budoucí síť České pošty mohla mít místo nynějších 3317 i méně než 1200 poboček.
„Liberalizace poštovních služeb je potřebná, ale nemůže být bezbřehá. Bylo by proto správné tuto špatnou novelu zamítnout a urychleně vypracovat novou, která dá záruky, že nedojde k zániku venkovských pošt,“ požadoval v rozpravě poslanec Milan Urban (ČSSD).
Naopak zpravodaj k této novele Jan Husák (TOP 09) úspěšně apeloval na poslance, aby ji nezamítli, protože České republice by jinak hrozily sankce od Evropské unie a provozovatelé poštovních služeb by se ocitli v nejistotě.

Dohodnut kompromis o příspěvcích do fondu

„Jsem připraven předložit malou novelu poštovního zákona, kterou mám už hotovou. Bude obsahovat ustanovení, kompromisně v dubnu dojednaná v senátním hospodářském výboru,“ ujistil Husák.
Zmíněným kompromisem má být, aby se okruh přispěvovatelů do kompenzačního fondu rozšířil na všechny provozovatele poštovních služeb s ročními výnosy nad tři milióny korun a aby o minimálně možné velikosti sítě poskytovatele univerzální služby rozhodovala svým nařízením přímo vláda.
Potřebu takového přístupu zdůraznil i poslanec Václav Votava (ČSSD). „Pošta, stejně jako škola, patří k základním službám na venkově. Česká pošta tam má vytvořenou dobrou síť a není rozumné ji ořezávat, nebo dokonce likvidovat,“ prohlásil.