Vystoupení ve Sněmovně k zákonu o důchodovém pojištění


(05.09.2012)

Poslanec Václav Votava: Děkuji za slovo.

Vážená paní předsedkyně, pane senátore, kolegyně, kolegové, zákon schválený koalicí v Poslanecké sněmovně předpokládá během tří let omezení růstu penzí, a to změnou valorizačních pravidel. Nově se v průběhu tří let budou penze valorizovat, tedy zvyšovat, pouze o jednu třetinu růstu cen a jednu třetinu růstu reálných mezd. V roce 2013 se tedy bude valorizovat o 1,6 %, což ale nepokryje samozřejmě inflaci, která se pohybuje okolo tří, tří a půl procenta.

Vláda změnou pravidel pro valorizaci chce do konce roku 2015 ušetřit na našich důchodců bezmála 48 miliard korun. To tady zaznívalo. Ale za jakou cenu chce ušetřit těch 48 miliard korun? Za cenu toho, že průměrná penze se zvýší pouze o 156 korun a nikoliv tedy o 428 korun, což by bylo podle současně platných pravidel pro valorizaci. Vláda své problémy s naplňováním příjmů státní pokladny a se snižováním deficitu státního rozpočtu řeší na úkor jedné z nejslabších vrstev naší společnosti, na našich seniorech, důchodcích. Troufám si říci, že to, co činí vláda ODS, TOP-09 a LIDEM, je podvodem na našich důchodcích. A je také podvodem na voličích, kterým před volbami koaliční strany slibovaly svoji pozornost a podporu lidem ve stáří, možná kromě party LIDEM, jak příznačný název, že, která sice tedy má v názvu LIDEM, ale lidem, v tomto případě důchodcům, svojí přítomností ve vládě škodí, ruku v ruce s Občanskou demokratickou stranou a s TOP-09.

Řada důchodců s malými příjmy, s malými důchody dnes opravdu jen přežívá. To není fráze, to je skutečnost. Vlivem špatné hospodářské politiky této koaliční vlády dochází ke zdražování základních životních potřeb, kterými jsou potraviny, léky, ale i bydlení, služby atd., atd. A to se ještě rok od roku prohlubuje.

Penzistům se zvyšují především náklady na životní potřeby, bez kterých se oni ovšem neobejdou. A starší lidé prostě nemohou dost dobře reagovat na takovéto zvyšování životních potřeb, nemohou navyšovat své příjmy, řada z nich nemá ani možnost si někde přivydělat, z řady důvodů, mimo jiné z řady důvodů, co se týká jejich zdravotního stavu.

Snižování jejich kupní síly může mít také za následek, a má za následek, že se budou více objevovat mezi dlužníky. A nemyslím si, že je to tím, že by si dopřávali drahé exotické dovolené na úvěr, nebo si na ně půjčovali.

Nikdo se tedy nemůže divit tomu, že senioři - důchodci snad poprvé vyšli do ulic a protestují proti vládě, protestují demonstrací za přežití, jak to sami nazvali, pořádají petiční akce. A co vláda? Je slepá, je hluchá? Asi ano. Je hluchý a slepý pan ministr Drábek? A co paní a páni poslanci z koaličních lavic? Jste taky slepí a hluší k protestům seniorů? Slibovali jste přece na mítincích i ve svých programech důstojný život našich seniorů, důstojné podmínky pro naše seniory, a ne živoření pro mnohé z nich.

Tak jako mé kolegy určitě i vás navštěvují senioři ve vašich poslaneckých kancelářích - nevím, jestli jim dopřáváte sluchu - já jim sluchu dopřávám, setkávám se s nimi i na ulicích a při jiných příležitostech, a říkají: Jak máme s důchodem vyjít? Jak máme zaplatit nájem, jak máme zaplatit za elektřinu, za plyn a za další služby? Co nám ještě zbyde na potraviny, na jídlo? Už tak se uskrovňujeme.

Proč tato vláda je ochotna dát církvím miliardy? I to často zaznívá, a na nás kašlou, pro nás peníze nemají.

To bylo řečí před volbami, jak chcete důstojné stáří, důstojný život pro naše seniory.

Dámy a pánové, já takovýto zákon v žádném případě nemohu podpořit a také nepodpořím. Děkuji za pozornost. (Potlesk poslanců ČSSD.)