Domov oslavil dvacetiny


(08.02.2013)

Tachovský deník | 11.2.2013 | Rubrika: Titulní strana | Strana: 1 | Autor: JIŘÍ KOHOUT | Téma: Poslanci - Votava Václav

Politici zařídí uživatelům výlet do Prahy

Milíře – Dvacet let od svého založení oslavil v pátek Domov pro osoby se zdravotním postižením Milíře, jedno z největších zařízení svého druhu v západních Čechách.
Celou tu dobu působí v domově jeho současný ředitel Karel Račák. „V době vzniku jsme byli jedno z mála, možná první zařízení v Česku, kam bylo možné umístit dívky i chlapce,“ řekl Deníku při vzpomínce na počátky.
Domov našel útočiště v bývalém armádním areálu. „Po osmašedesátém roce objekty využívala společně sovětská a československá armáda, od devadesátého roku byly prázdné. Pro potřeby domova se začaly přestavovat v roce 1992,“ doplnil ředitel.
Zařízení v Milířích bylo původně určeno pro uživatele od tří do 26 let, v současné době jsou zde umístěni – na žádost rodičů – lidé ve věku od tří do 40 let. „Jde o to, že už jsou tu zvyklí, odžili si tu část života a i nám bylo líto je kvůli věku umístit někam jinam,“ vysvětlil Račák s tím, že domov má v současné době 65 lůžek a o uživatele a provoz se stará bezmála pět desítek zaměstnanců. Ti se podle Račákových slov snaží vytvořit svým svěřencům domácí prostředí. Den uživatele vypadá jako běžný den každého jiného člověka. Obyvatelé domova se přes den věnují různým činnostem. „Zabýváme se výchovou a socializací jedince, máme zde odloučené pracoviště tachovské školy Jilemnického, jezdí sem pedagogové ze Speciálního pedagogického centra v Plzni,“ doplnil s tím, že dva uživatele se podařilo s úspěchem umístit na další vzdělávání – jednoho jako pomocného zahradníka a další jako pomocnou šičku.
Domov oslavil narozeniny kulturním programem, v němž mimo jiné vystoupili samotní uživatelé a zaměstnanci, tachovské mažoretky, komorní sbor, či zpěvačka Bára Zemanová.
Přítomni byli i politici. „Společně s poslancem Václavem Votavou uspořádáme pro uživatele zájezd a prohlídku botanické zahrady v Praze,“ uvedl senátor Miroslav Nenutil. Fotogalerii z galavečera najdete v úterním Tachovském deníku.

Vystoupení zaměstnanců a klientů DomovaPřítomné pozdravil poslanec Václav VotavaVáclav Votava se senátorem Miroslavem Nenutilem pozvali klienty Domova do botanické zahrady v PrazePsycholožka domova paní Zlata Sedláčková a ředitel Karel Račák pracují v Domově od jeho založení

Foto: Archiv Poslanecké kanceláře