Státní alimenty? Nejde jen o dospělé, jde o děti


Mladá Fronta DNES (23.03.2007)

Státní alimenty? Nejde jen o dospělé, jde o děti
Mladá Fronta DNES, 23.3.2007

Navrhovaný zákon o náhradním výživném, který se opět vrátil do Sněmovny, bude mít určitě mezi pravicovými politiky a voliči řadu odpůrců. Zřejmě budou namítat, proč má stát přebírat na svá bedra odpovědnost za nezodpovědné rodiče a z našich daní za ně platit výživné na jejich děti. Jistě to někteří využijí a zneužijí.
Proč by to stát přesto měl udělat? Protože nejde o dospělé, jde o děti. Bohužel dnes je spíš pravidlem, že řada zákonů, zabývajících se postavením a ochranou dětí ve společnosti, se vlastně ve skutečnosti nezabývá dětmi, ale řeší hlavně problémy dospělých. Exekutoři odebírají násilně děti jednomu rodiči a posílají je do ciziny druhému rodiči, protože zákon chrání do důsledku rodičovská práva. Opuštěné děti trčí roky v kojeneckých ústavech, protože zákon chrání rodičovská práva matek, které od svých dětí utekly už z porodnice a nikdo neví, kde jsou.
Zájmy a práva dětí se nějak vytrácejí.
Podle předloženého návrhu zákona by stát finančně pomohl dětem, na než jeden z rodičů neplatí výživné. V závislosti na věku dítěte a sociální situaci rodiny by tato částka činila 2625 až 3795 korun měsíčně.
Dlužné výživné by pak stát vymáhal po neplatícím rodiči. A stát má samozřejmě mnohem lepší možnosti a nástroje k vymáhání dluhů. Už jen to, že je veden jako dlužník státu, může nezodpovědnému rodiči dost znepříjemnit život.
Smyslem zákona o náhradním výživném tedy není usnadňovat život rodičům, neplatícím alimenty na své děti. Má pomoci dětem ze sociálně slabších, neúplných rodin, které na rozdíl od svých spolužáků nemají drahé mobily, o pěkném oblečení si mohou nechat jen zdát, nejezdí na školní výlety, nenavštěvují kroužky. Prostě socky, jak jim "hezky" říkají spolužáci. Bohužel takových dětí přibývá. Doma na ně čeká vystresovaná matka, která zajišťuje obživu rodiny jen s maximálním vypětím sil a její boj s bývalým partnerem o výživné připomíná boj s větrnými mlýny.
Při mé poslanecké kanceláři poskytuje kvalifikovaná právnička bezplatně právní rady občanům. Sám jsem si nedovedl představit, kolik kliček a obezliček lze využít k neplacení výživného. Pro příklad - pokud matka podá trestní oznámení na otce neplatiče, stačí, aby ten zaplatil menší částku, projevil tak dobrou vůli a stíhání je zastaveno. Pokud je přece jenom odsouzen a uvězněn - ještě hůř. Když jako vězeň nepracuje, dítě se výživného opět nedočká.
Proto jsem přesvědčen, že by stát měl těmto dětem pomoci. Snad se i pravicoví politici tentokrát k zákonu postaví zodpovědněji než senátor Jaroslav Kubera (ODS) který vysvětlil matkám samoživitelkám, že si měly vzít lepšího chlapa, a když už se rozvedly a nemají peníze, mají si najít bohatého partnera. To je rada k nezaplacení, jejíž nehoráznost přesahuje běžný průměr nehorázností, vypouštěných z úst některých politiků ODS.