Interpelace ve věci druhého pilíře penzijního systému


Interpelace na nepřítomného předsedu vlády Petra Nečase (16.05.2013)

Poslanec Václav Votava: Děkuji za slovo, pane nepřítomný premiére, je zřejmé podle nezájmu občanů vstoupit do druhého pilíře penzijního systému, že penzijní reforma prosazená vaší vládou skončí fiaskem.

Za první čtyři měsíce fungování druhého pilíře získalo šest fondů necelých 32 tisíc podpisů smluv. Přitom fondy předpokládaly, že v polovině roku budou mít více jak 500 tisíc klientů. Při předkládání zákona o důchodovém pojištění vláda dokonce předpokládala, že do systému vstoupí až 60 % občanů. Je to chiméra, je to, jak vidno, pane premiére, pouze vaše zbožné přání. A na to také vzhledem k nevýhodnosti takového spoření pro většinu obyvatel sociální demokracie vždy upozorňovala. Je zřejmé, že nezájem občanů nezvrátí ani Viki Cabadaj a jakýsi úředník s kanystrem ve vládním reklamním spotu, který zaplatí všichni daňoví poplatníci - údajně 20 miliónů korun. 20 miliónů korun z kapes daňových poplatníků, z nichž většina ani nestojí o to, aby vstoupili do tohoto druhého pilíře. 20 miliónů korun možná pro byznys penzijních fondů.

Pane premiére, připomínám i situaci okolo sKarty. Drtivá většina o to nestojí, drtivá většina to ani nechce. A tak jako u sKarty obrovské finanční prostředky spojené se zaváděním nakonec skončí kde? Skončí tak říkajíc v kanálu. Pane premiére, není na čase takovou reformu zavádění druhého pilíře pro nezájem odpískat? A prosím, odpusťte si argumentaci - vaši obehranou písničku - že nezájem způsobila sociální demokracie. Já myslím, že lidé nejsou hloupí a umí si spočítat, co je pro ně výhodné a co pro ně výhodné není. (Potlesk poslanců ČSSD).

Poslanec Václav Votava: Děkuji za slovo, pane nepřítomný premiére, musím říci, že je pro mě vrcholně trapné, abych k vám hovořil do zdi při vaší nepřítomnosti. Domnívám se, že ústní interpelace jsou od toho, aby poslanec kladl otázku, ale také bezprostředně na ni dostal od vás odpověď. Ne abych dostal odpověď po třiceti dnech, v nejlepším případě, kterou vám vypracuje nějaký úředník, a vy tam - s prominutím - načmáráte podpis. Od toho určitě ústní interpelace nejsou.

Ústní interpelace na premiéra také většinou přenáší Česká televize a já si myslím, že i občan má právo znát vaši bezprostřední odpověď, vaši bezprostřední reakci na otázky a na problémy, které k vám vznáší jednotlivý poslanec. Není to tedy jenom - ta vaše nepřítomnost - pohrdání poslanci, pohrdání Poslaneckou sněmovnou, ale je to i pohrdání občany České republiky. Prosím vás, vezměte to na vědomí. (Potlesk poslanců ČSSD).