ČSSD: Nové volby. Zemanovou úřednickou vládu ne


(17.06.2013)

Mladá fronta DNES | 15.6.2013 | Rubrika: Z domova | Strana: 8 | Autor: Michaela Svobodová | Téma: Poslanci - Votava Václav


PRAHA Sociální demokraté by se měli radovat. Skandál, který zasáhl jejich vládního nepřítele, pro ně znamená skvělou volební kampaň. Aby ji však dokázali využít, musí zvolit správnou taktiku.
A tou rozhodně není bezhlavé svržení vlády Petra Nečase.
K tomu by jim stačila podpora pouhých 101 poslanců, kterou by si s trochou štěstí v nynějším sněmovním zmatku zajistit mohli. Nyní spolu s komunisty, Věcmi veřejnými a některými nezařazenými poslanci disponují devadesáti devíti hlasy (Davida Ratha ve vazbě nepočítaje).
Pokud by byl sesazen pouze premiér, v úvahu by připadly dvě varianty. A ani v jedné z nich sociální demokraté hlavní roli nehrají.

Úřednická vláda posílí Zemana

První varianta zohledňuje dohodu nynější koalice, která by se shodla na novém šéfovi kabinetu a zůstala by ve stejném složení. „Jen“ by musela přesvědčit prezidenta Miloše Zemana, aby jejich nového předsedu jmenoval. Pokud by disponovala „stojedničkou“, zřejmě by mu nic jiného nezbylo.
„Ukázalo by se pak, jaké spojence z pravicového spektra Miloš Zeman má,“ říká politolog Lukáš Jelínek. V druhé variantě, která předpokládá nástup úřednické vlády, by sice sociální demokraté měli více prostoru, hlavní slovo by však získal prezident Zeman.
Vzhledem k tomu, že se od nástupu na Hrad snaží rozšířit své prezidentské pravomoci, je zřejmé, že by byl nakonec kabinet utvořen k jeho obrazu. Podle vyjádření prezidentova kancléře Vratislava Mynáře se zřejmě Hrad právě k této variantě přiklání. „Musíme přihlédnout k tomu, že jsme v ekonomické krizi a předčasné volby stojí hodně peněz,“ říká. Řádné volby se mají konat až za rok.

Na předčasné volby ČSSD zřejmě hlasy nesežene

Právě tuto variantu sociální demokraté odmítají. Raději se tedy pouštějí do delšího boje a budou usilovat o rozpuštění Sněmovny. K tomu potřebují 120 hlasů. Parlamentní volby by se pak konaly do šedesáti dnů a po tu dobu by pravděpodobně vládl současný kabinet v demisi. Což by mohlo preference socialistů ještě zvýšit.
„Moc dobře vědí, že by dnes jejich výsledky byly lepší, než pokud by čekali na řádné volby. A zároveň by nemuseli hrát šachovnici s prezidentem, které se přirozeně obávají,“ dodává Jelínek.
Jednoznačně svůj postoj sociální demokraté ukázali včera v Poslanecké sněmovně. Po zasedání klubu vyzvali ostatní strany, aby se k nim přidaly a pomohly jim zemi dovést k předčasným volbám. Úřednický kabinet důrazně odmítali. „V žádném případě, úřednickou vládu jsme tu už měli a nemyslím si, že to byla nejlepší varianta,“ odpovídal včera Michal Hašek, mimochodem jeden z největších stranických příznivců Miloše Zemana. Že by byl důvodem odmítnutí „strach“ z Miloše Zemana, to strana nepřipouští.
„To je nesmysl. Jednoznačně jsme se shodli na tom, že jediným řešením tohoto skandálu jsou předčasné volby. Voliči musí znovu rozdat karty a říci, kdo by podle nich měl vést tuto zemi,“ dodává poslanec Václav Votava (ČSSD).
Jenže TOP 09, která jako jediná může situaci rozhodnout, za Nečasem zatím pevně stojí. Tedy alespoň do další tiskové konference policie.