Promenádní koncerty mají stále zelenou


(24.06.2013)

Tachovský deník | 22.6.2013 | Rubrika: Tachovsko | Strana: 2 | Autor: MARTINA SIHELSKÁ


Stříbro – Už čtrtým rokem se ve Stříbře konají promenádní koncerty pod taktovkou stříbrské ZUŠ, ale také pod záštitou města Stříbra, poslance Václava Votavy a senátora Miroslava Nenutila.
Koncerty se zpočátku konaly na náměstí, ale když nastala dvouletá revitalizace, byly přemístěny do prostoru před městské muzeum. V nepříznivém počasí se koncerty konají na radnici. „Koncerty se konají jednou měsíčně. Jako pořadatelé si nesmírně vážíme vstřícnosti města a také podpory Václava Votavy a Miroslava Nenutila. Za ty čtyři roky jsme získali řadu věrných posluchačů a koncerty se tak pomalu stávají tradicí,“ uvedl ředitel ZUŠ Stříbro František Kratochvíl.
Proč koncerty pod širým nebem podpořil i senátor Miroslav Nenutil? „Ze svého dětství rád vzpomínám na nedělní odpoledne na sušickém náměstí. Pod rozložitou lípou si tam stojánky s notami rozložila jednou vojenská kapela, jindy zase halasná dechovka. Asi o čtvrt století později jsem se s něčím podobným setkal v Třeboni, kam mě pozvala Zlatíčka ze Stříbra na svůj promenádní koncert. Byl to pěkný zážitek. Zlatíčka vyhrávala, kolem chodili třeboňští občané a lázenští hosté, někdo jen prošel, jiný se pozastavil a poslouchal. A když za mnou už před léty přišel pan ředitel Kratochvíl s myšlenkou zkusit promenádní koncerty i ve Stříbře, rád jsem ho v jeho počínání podpořil. Zprvu nesmělé začátky vyústily již v tradici a těší mne, že si promenádní koncerty získávají řadu stálých příznivců. Ostatně ve Stříbře nejsou tyto koncerty novinkou. Dnes už si málokdo dokáže představit, že před sto léty se podobné koncerty pořádaly v městském parku. Dodnes jsou tam bohužel už jen patrné zbytky pódia. Novodobé koncerty si našly místo nejdříve na náměstí, pak před Městským muzeem. Přejme si, ať máme i nadále možnost alespoň čas od času zapomenout na všední trampoty a nechat se unášet tóny rázných pochodů i točivých valčíků,“ řekl pan senátor.
Posluchače čeká ještě řada zajímavých hudebních produkcí. V neděli 30. června zahraje na náměstí Amátovka Stříbro, 28. července pak Chodovarka, 14. září Zlatíčka ze Stříbra a 22. září dokonce přijede i Ústřední hudba Armády ČR. Začátek koncertů je vždy plánován na 15. hodinu.