Omezení prodejní doby nebo finanční ústavu už poslanci neschválí


(27.08.2013)

Zpravodajství ČTK | 27.8.2013 | 14:16 | Rubrika: Parlament, státní spr. - Praha, Středoč. kraj, ČR | Autor: nlm |
Praha 27. srpna (ČTK) - S rozpuštěním Sněmovny padne pod stůl asi 170 návrhů zákonů, o nichž už poslanci nestačili do konce svého mandátu definitivně rozhodnout. Jde například o senátní návrh na omezení prodejní doby v obchodech nebo zákon o rozpočtové odpovědnosti, tedy finanční ústava. Pod stůl padne i vládní návrh zákona, který měnil podmínky stavebního spoření, a dva návrhy, jež měly regulovat prostituci. Sněmovnu má na základě jejího usnesení rozpustit prezident Miloš Zeman ve středu.

 Vládou navrhované změny ve stavebním spoření měly zavést například účelovost státní podpory. Peníze by šlo využít kromě bydlení jen na důchodové spoření. Stavební spoření by také mohly nabízet vedle stavebních spořitelen i univerzální banky. Opozice však s tímto plánem nesouhlasila a rozpočtový výbor dokonce navrhnul novelu zamítnout. "Domnívám se, že hlavním motivem neustále novelizovat tento zákon a měnit podmínky spoření byl zájem stavební spoření jako takové se státní podporou zlikvidovat," soudí poslanec ČSSD Václav Votava. Ministerstvo financí to ale už dříve odmítlo.

 Projednání už se nedočká ani senátní návrh na omezení prodejní doby v obchodech o vybraných svátcích. Poslanci ho dostali na stůl v červenci. Návrh zakazuje prodej v obchodech o celkem sedmi státních svátcích a omezuje prodejní dobu na Štědrý den.

 Poslanci nestihli projednat ani návrh ústavního zákona o rozpočtové odpovědnosti. Nařizoval mimo jiné, jaká opatření bude muset vláda podniknout, pokud veřejný dluh stoupne přes určitou hranici. Opoziční ČSSD ale tuto předlohu odmítala, a protože bývalá koalice potřebovala ke schválení ústavní většinu poslanců a tedy hlasy poslanců ČSSD, dá se předpokládat, že Sněmovna by finanční ústavu neschválila. Přijetí finanční ústavy měla ODS ve svém volebním programu.

 Schválení už se nedočká ani poslanecký návrh, který inicioval Jan Farský z klubu TOP 09 a Starostů a podepsalo ho víc než 50 poslanců. Počítal s tím, že by instituce musely povinně zveřejňovat všechny smlouvy v registru. Smlouvy by byly účinné až zveřejněním. Mělo to přinést zejména větší průhlednost při nakládání s veřejnými penězi.

 Schvalování už se nedočká ani mezinárodní smlouva mezi EU a Kanadou o letecké dopravě. Zahraniční výbor přerušil její projednávání v lednu 2011 do doby, než se zlepší situace pro české občany, pokud jde o víza do Kanady.

 Další zákony můžou skončit svoji legislativní cestu, pokud je vrátí Senát s pozměňovacím návrhem, nebo je zamítne, případně pokud je vetuje prezident. V parlamentu je asi 200 zákonů, u nichž dosud neskončil legislativní proces. Asi tři desítky z nich čekají na projednání v Senátu nebo na podpis prezidenta.