Sněmovna schválila harmonogram projednávání státního rozpočtu


(06.12.2013)

Zpravodajství ČTK | 6.12.2013 | 11:57 | Rubrika: Parlament, státní spr. - Praha, Středoč. kraj, ČR | Autor: nlm |

 Praha 6. prosince (ČTK) - Sněmovna schválila harmonogram projednávání návrhu státního rozpočtu na příští rok. Prvním čtením rozpočtu by se poslanci měli zabývat ještě dnes. Závěrečné schvalování by se mělo odehrát od čtvrtka 19. prosince. Na rozpočet tak poslanci budou mít dva týdny. V jiných letech to bývají zhruba dva a půl měsíce. Pokud by Sněmovna nestihla schválit rozpočet do konce roku, nastalo by rozpočtové provizorium.

 Debata o harmonogramu se nesla ve znamení kritiky ze strany ODS a TOP 09 na lhůty, které jsou podle nich příliš krátké. Exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) řekl, že čtrnáctidenní lhůta je pro řádné projednání rozpočtu absurdní. Navržená rychlost projednávání podle Kalouska znamená, že Sněmovna rezignuje na řádné a odpovědné projednávání rozpočtu. Prohlásil, že dvou až třítýdenní rozpočtové provizorium neznamená žádné riziko pro fungování státu, samospráv i pro důvěru kapitálových trhů. Předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura pak vznesl návrh, aby Sněmovna schvalovala rozpočet až od 21. ledna příštího roku. Poslanci jeho návrh ale neschválili.

 Předseda rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD) obvinil Kalouska i Stanjuru z pokrytectví a alibismu, protože vzniklou situaci podle něj zavinila bývalá Nečasova vláda. Jde podle něj o její rozpočet a současná vláda v demisi prý neměla dost času, aby do rozpočtu výrazněji zasáhla.

 Navržených lhůt se naopak zastal předseda klubu KDU-ČSL Marián Jurečka. "Jiné cesty v tento okamžik není," řekl. Michal Hašek (ČSSD) v reakci na Kalouskovy výtky obvinil strany bývalé vládní koalice, že uváděly celý stát do nejistoty například tím, že se ještě v polovině prosince nevědělo, jaká bude sazba daně z přidané hodnoty od příštího roku. "Zameťte si nejdřív před vlastním prahem," vzkázal jim.

 Jan Bartošek (KDU-ČSL) řekl, že bude chtít od ministra financí vědět, zda je informační systém Státní pokladny, který mimo jiné slouží k přípravě rozpočtu, připraven na případné rozpočtové provizorium a zda je poté schopen přejít na hospodaření podle schváleného rozpočtu. Ministr financí v demisi Jan Fischer mu odpověděl, že systém byl na tuto úlohu připravován, ale nebyl otestován. Náměstek ministra financí Jan Gregor řekl již ve středu členům rozpočtového výboru, že jedním z rizik rozpočtového provizoria je právě to, že provizorium není ve Státní pokladně ještě vyzkoušeno.