Sněmovní výbor sebral ministerstvům z rozpočtu pět miliard


(14.12.2013)

Právo | 14.12.2013 | Rubrika: Zpravodajství | Strana: 3 | Autor: Stanislav Ptáčník | Téma: Poslanci - Votava Václav


Sněmovní rozpočtový výbor přijal včera usnesení, v němž Sněmovně doporučil, aby ve státním rozpočtu na příští rok odebrala z výdajů ministerstev i dalších rozpočtových kapitol pět miliard korun. Tyto peníze se mají převést do vládní rozpočtové rezervy.
V minulých letech poslanci často využívali jednání ve výborech k tomu, aby navrhli přesuny peněz na investice ve svých regionech. Řada takových návrhů přicházela také od veřejnosti a různých lobbistických uskupení. Přezdívalo se tomu „porcování medvěda“.
Letos takové návrhy dorazily jen dva. Nikdo z poslanců si je ale neosvojil, a tak se na pořad jednání vůbec nedostaly. Předseda rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD) to komentoval slovy, že „medvěd byl zastřelen už dávno“.
Návrh na pětimiliardové omezení provozních výdajů jednotlivých rozpočtových kapitol předložili poslanci nově vznikající vládní koalice: spolu s Votavou i Jan Volný (ANO 2011) a Jaroslav Klaška (KDU-ČSL). Největší díl navržených „úspor“, 3,5 miliardy představuje část provozních výdajů v kapitolách jednotlivých ministerstev, státních úřadů a institucí. Ty mají přijít o peníze určené například na poradenské a právní služby, věcné dary, nákupy energií a materiálu.
Největší částka, téměř 731 miliónů korun, se dotkne rozpočtu ministerstva obrany, o 634 miliónů je v návrhu „seškrtána“ kapitola ministerstva vnitra, 393 miliónů má ušetřit ministerstvo práce a sociálních věcí.
Na dotaz poslance Zbyňka Stanjury (ODS), podle jakých měřítek se úspory hledaly, objasnil ministr financí v demisi Jan Fischer: „V zásadě jde o plošné snížení provozních výdajů, které se pohybuje od 3 procent u malých kapitol až po 6,8 procenta u kapitol velkých.“ O zbylých 1,5 miliardy korun se mají snížit výdaje kapitoly Všeobecná pokladní správa v položce určené mimo jiné na státní záruky. Z dalších pozměňovacích návrhů uspěl návrh poslance ČSSD a karlovarského hejtmana Josefa Novotného na to, aby se v rámci kapitoly ministerstva práce a sociálních věcí přidalo 1,27 miliardy korun na služby sociální péče a prevence.

Milióny na rozvoj příměstských škol

Na návrh poslankyně Věry Kovářové (Starostové) poslanci doporučili přidat dalších sto miliónů korun na výstavbu základních škol v rychle se rozrůstajících obcích v okolí velkých sídel. Výbor už předtím na tento účel navrhl přidat 200 miliónů, celkem by tak na rozvoj regionálních škol mělo z rozhodnutí poslanců směřovat 300 miliónů korun.
Výbor též doporučil přidat ministerstvu kultury šest miliónů korun na koupi domu Jana Palacha ve Všetatech a na zřízení stálé expozice. Návrh vznesl František Laudát z TOP 09.
Rozpočtový výbor ministerstvu financí (MF) odsouhlasil i úpravu, kterou se do návrhu rozpočtu na příští rok vloží i změna rozpočtu letošního. Má se tak stát kvůli aukci kmitočtů, kterou organizoval Český telekomunikační úřad (ČTÚ) letos a jež vynesla okolo 8,5 miliardy.
Jak poslancům vysvětlil náměstek ministra financí zodpovědný za rozpočet Jan Gregor, výnos z aukce přijde do státního rozpočtu až v příštím roce, ale rozpočet s ním počítal už letos, a miliardy z aukcí v něm chybějí.
Výbor včera projednal i vládní výdajové rámce na roky 2015 a 2016. Počítají s rozpočtovými deficity na úrovni 2,9 procenta, resp. 2,8 procenta HDP, a těsně tak splňují tzv. maastrichtská kritéria. Někteří poslanci, hlavně z ODS a TOP 09, si včera opakovaně stěžovali na to, že pozměňovací návrhy, o nichž rozhodují, dostali pozdě a že mají velmi málo času na jejich prostudování. Podle časového harmonogramu by Sněmovna měla o návrhu zákona o státním rozpočtu a o usnesení rozpočtového výboru jednat ve druhém čtení už od pondělka.