Mynář: Ten milion není na alkohol


(12.12.2013)

Mladá fronta DNES | 12.12.2013 | Rubrika: Z domova | Strana: 5 | Autor: Michaela Svobodová | Téma: Poslanci - Votava Václav


Prezidentův kancléř se zapotil, když žádal poslance o zvýšení rozpočtu Hradu. Neuměl zdůvodnit, proč je potřeba tolik peněz na pohoštění a proč chce přijímat nové lidi

PRAHA Hradní kancléř Vratislav Mynář včera vypadal tak trochu jako malé dítě, které žádá rodiče o zvýšení kapesného. A poslanci – tak jako rodiče – nakonec i přes nepřesvědčivé argumenty se skoro výchovnou kritikou prezidentovi přidali.
I když Mynář žádal poslance o dvanáct milionů, bitva se strhla o necelý milion korun. O tuto sumu chce Hrad navýšit rozpočet na pohoštění. Místo původních 400 tisíc, které stačily bývalému prezidentovi, by se tak nyní na Hradě projedlo a propilo více než 1 400 000. „S výměnou administrativ se na Hradě konalo i více akcí, třeba setkání s diplomatickým sborem proběhlo třikrát,“ snažil se Mynář přesvědčit poslance, že peníze skutečně potřebuje. „Výměna už proběhla letos, na příští rok se nic takového neplánuje, proč tedy zvyšovat rozpočet na příští rok?“ ptal se překvapeně poslanec Zbyněk Stanjura (ODS) a ostatní souhlasně kývali. „Počkejte, musím se pana prezidenta zastat, vždyť se spotřební daň za alkohol vrátí do rozpočtu,“ rozesmál kolegy předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. „Rozhodně se nejedná o částku určenou na alkohol, tak jak bylo zmiňováno v médiích. To je úplný nesmysl. Pan prezident je ale velmi aktivní, na kontě má více než 615 programových bodů,“ říkal už značně nervózní Mynář. Důvěru poslanců si nezískal ani tímto argumentem. „Opravdu se mi nezdá, že by byl pan prezident třikrát aktivnější než ten předchozí. Střídání administrativ se může projevit ve složkách mzdy, ale ne v pohoštění, podle mě je to prostě kvůli alkoholu, což vy samozřejmě popřete,“ kroutil nevěřícně hlavou Stanjura. Další snahu kancléře utnul sám předseda výboru Václav Votava (ČSSD). „Počkejte, pokuste se nám to vysvětlit, vždyť chcete navýšení o tři sta procent,“ říkal zvýšeným hlasem.

Jako v předvolební kampani

Úplně věrohodně se nedařilo kancléři vysvětlit ani to, proč žádá dvouprocentní navýšení mezd, když místo tabulkových 114 zaměstnanců jich má jen 91. „Na příští rok budeme přibírat další zaměstnance, budeme mít stovku,“ nedal se Mynář. „Vy budete přijímat, když se zbavujete agendy ve prospěch ministerstva spravedlnosti?“ reagoval poslanec Jan Volný (ANO) na to, že rozhodování o milostech Hrad delegoval na resort Marie Benešové. A ta musí přijmout sedm nových zaměstnanců. Kancléř se bránil tím, že úředníky bude potřebovat na novou agendu: kontrolu podmínek dodržování amnestie, kterou vyhlásil Václav Klaus. A další lidi chce zaměstnat na zřízení politického odboru, který dosud prezident Miloš Zeman nevytvořil. I když se poslanci netvářili, že by je to přesvědčilo, pozměňovací návrh, který měl převést 900 000 z Hradu na ministerstvo spravedlnosti, přijat nebyl. Koalice se totiž dohodla, že rozpočet bude schválen do konce roku, a tak se chvátalo. Výbor doporučil Sněmovně, aby navržený rozpočet schválila. Jinak však zasedání rozpočtového výboru vypadalo spíše jako předvolební kampaň. Miroslav Kalousek školil kolegy ze sněmovních procesů, předseda hnutí ANO Andrej Babiš se stále hájil, že do Sněmovny nechtěl a je tam jen proto, že nic nefunguje. Několikrát také zopakoval, že politik rozhodně není.