Náhradní výživné stále ve hře


Tachovský deník (29.04.2006)

Náhradní výživné stále ve hře

Chtěl bych poněkud zpřesnit úvodní větu článku v pondělním vydání, týkající se náhradního výživného pro děti samoživitelek. Říká se v ní - "stát samoživitelům situaci neulehčí".
Návrh, aby za rodiče, neplatícího alimenty platil druhému rodiči stát, předložila do Sněmovny moje stranická kolegyně Anna Čurdová. Ve Sněmovně byl zákon schválen většinou hlasů poslanců ČSSD, KSČM a některými poslanci KDU-ČSL. Bohužel, pravicový Senát však zákon zamítl. Věřím, že se nám podaří ve Sněmovně ještě do voleb zamítnutí Senátu přehlasovat a přehlasujeme i případné veto prezidenta. Zákon by tak začal platit a samoživitelé by nezůstali bez této výpomoci.
Zdůrazňuji, že zákon nesnímal povinnost z beder neplatičů - nezodpovědných otců či matek. Stát, který k tomu má větší možnosti a prostředky by samozřejmě vyplacené alimenty zpět na dlužnících vymáhal. Náhradní výživné se navíc týkalo pouze sociálně potřebných rodičů. Měla by to být bezprostřední výpomoc státu matkám, popř. otcům samoživitelům, kteří se ocitli v tíživé finanční situaci, komplikované často i tím, že jako osamělí rodiče malých dětí jsou diskriminováni na pracovním trhu.
Bohužel i to bylo pro pravicové senátory zřejmě příliš. Senátor Jaroslav Kubera (ODS) dokonce naprosto nepřijatelným vyjádřením vysvětloval rozvedeným ženám, že si měly vzít lepšího chlapa a když už se rozvedly a nemají peníze, mají si najít bohatého partnera, který se o ně postará. A to je vskutku rada k nezaplacení, jejíž nehoráznost vysoko přesahuje běžný průměr nehorázností vypouštěných občas z úst některých politiků ODS.

Ing. Václav Votava (ČSSD)
Poslanec Parlamentu ČR

Tachovský deník, 29.4.2006