Sněmovna zamítla odvod DPH až ze zaplacené faktury


(12.02.2014)

Zpravodajství ČTK | 11.2.2014 | 15:55 | Rubrika: Makroekonomika - Praha, Středočes. kraj, ČR | Autor: nlm

Praha 11. února (ČTK) - Sněmovna dnes zamítla už v úvodním kole novelu hnutí Úsvit, podle níž by mohli podnikatelé odvádět daň z přidané hodnoty až ze zaplacené faktury. Změna měla vést podle poslanců Úsvitu k oživení ekonomiky a snížení nezaměstnanosti. Jiní poslanci se stejně jako bývalá úřednická vláda ale obávali zvýšení administrativy a možných daňových úniků. Sněmovna poté zamítla i další návrh Úsvitu, který měl zrušit ručení podnikatelů za nezaplacenou DPH u nespolehlivých plátců.

 "Cílem novely je odlehčit malým a středním podnikatelům," řekl šéf frakce Úsvitu Radim Fiala. Zpravodaj Václav Votava (ČSSD), který zamítnutí navrhl, prý snaze předkladatelů rozumí, ale odkázal na stanovisko bývalé vlády Jiřího Rusnoka. Votava taky varoval před vytvořením dvou režimů v rámci zákona o DPH.

 Za závažné označil výtky k předloze Jiří Dolejš (KSČM). Jeho návrh, aby Sněmovna normu vrátila Úsvitu k dopracování, však poslanci nepodpořili.

 Nyní musejí plátci odvést daň po skončení zdaňovacího období bez ohledu na to, zda přijali úhradu. "Již došlo i k absurdním situacím, kdy drobní plátci DPH, zejména živnostníci, pro splnění své daňové povinnosti vůči správci daně byli nuceni si vzít bankovní úvěr a v konečném důsledku je to dovedlo do úpadku," napsali předkladatelé v důvodové zprávě.

 Norma podle nich vycházela z evropské směrnice o takzvaném hotovostním účetnictví. Hnutí Úsvit je podle Fialy připraveno předložit ji znovu.

 Sněmovna poté zamítla další novelu zákona o DPH, kterou předložil Úsvit. Tato novela měla za cíl vypustit ze zákona ručení za nezaplacenou daň u nespolehlivých plátců. Jde o ustanovení, které uvádí, že odběratel ručí za nezaplacenou DPH, pokud v době uskutečnění obchodu věděl, že jeho dodavatel je takzvaným nespolehlivým plátcem. Podle Úsvitu to představuje neúnosné zatížení obchodního styku. Každý podnikatel musí zkoumat, jestli je jeho partner spolehlivým plátcem, a navíc musí ručit, aniž se k tomu sám rozhodne, uvedl Úsvit. Podnikatelé však podle zákona mohou využít i té možnosti, že daň z přidané hodnoty zaplatí rovnou finančnímu úřadu.

 Zpravodaj k novele a předseda rozpočtového výboru Votava řekl, že uvedená povinnost sice znamená zatížení, ale je současně podstatným nástrojem v boji s daňovými úniky na DPH, především u podvodných řetězových transakcí.