Rušení pošt by bylo další ranou pro malé obce a jejich obyvatele


(17.02.2014)

Uvítal jsem vyjádření nového ministra vnitra Milana Chovance k rušení poštovních poboček na venkově.  Jako bývalý hejtman Plzeňského kraje ví o problémech, které trápí náš venkov a malé obce a to  především v omezování služeb pro jejích obyvatele včetně rušení poboček České pošty. A má snahu, aby tomu tak nebylo. Držím mu tedy palce, aby se mu povedlo Českou poštu konsolidovat a aby našla své místo jednak na volném trhu, jednak jako poskytovatel veřejné služby a to i za situace, kdy jí dramaticky ubylo listovních zásilek v souvislosti s rozvojem elektronické pošty.  Současná Česká pošta však bohužel sama neví, co vlastně je. Poštovní služby by nejraději omezila na minimum (zvláště ty nelukrativní a na nelukrativních místech, což je vedle větších měst skoro všude) a místo toho se věnuje  prodeji různého zboží nebo u přepážek nabídkou pojištění a finančních služeb všeho druhu. A hlavně se chce zbavit svých nevýdělečných poboček na venkově. A nahrává tomu i Český telekomunikační úřad, který navrhuje, že pošta musí udržet v provozu nejméně 2100 svých poboček oproti 3200 poboček, které má v současnosti. Jinými slovy – 1100 jich může uzavřít.
    Někdy mám pocit, že největší problém je, že o venkovu rozhodují lidé, kteří neví, co je žít v malé obci, kde funguje s bídou obchod, byla uzavřena hospoda, o škole nebo školce ani nemluvě a autobus sem zajíždí dvakrát denně. A tak je bohužel trendem posledních desetiletí, že mladí lidé z venkova raději odcházejí a venkov se vylidňuje a stárne. A tito starší obyvatelé často neovládají počítač a to nemluvím o tom, že je to většinou i nad jejich finanční možnosti pořídit si počítač a platit si internet. Je to svým způsobem taková forma sociálního vyloučení, nejen pro starší, ale i pro sociálně slabou populaci. Stále více firem i úřadů se také snaží převést svou komunikaci s klienty právě na internet či telefon. A pokud ho nemáte, máte problém. A nyní by tito lidé měli přijít ještě i o dostupnou poštu a o možnost spojení se světem, poslat dopis, objednat si poštou zboží, vybrat si na poště peníze.
     Česká pošta se v minulosti často dušovala, že žádné pobočky neuzavírá, ale její skutky mluví za ní. Jen dva příklady v Plzeňském kraji, o kterých vím – pobočky nebyly zrušeny – byly dočasně uzavřeny z provozních důvodů. V Úlicích, které mají 420 obyvatel a pošta sloužila i dalším třem spádovým obcím, je pobočka přes protesty obecního úřadu „dočasně“ uzavřena již od roku 2010. V Ošelíně poštu k otevření dočasně uzavřené pobočky dotlačila obec, když si sama našla pošťačku a aby se jí vyplatilo dojíždět do obce na zkrácený úvazek, nabídla jí ještě vedení pokladny na obecním úřadě.
     Inu, na venkově to není jednoduché, ale řešení se jistě dá najít. Alespoň pokud je vůle a pochopení.