Obce i Plzeňský kraj trvají na dělení Brd dle historických hranic


(26.02.2014)

Zpravodajství ČTK | 25.2.2014 | 18:50 | Rubrika: Politika - Plzeňský kraj | Autor: vap

 Strašice (Rokycansko) 25. února (ČTK) - Obce Plzeňského kraje trvají 2,5 roku na tom, aby byl vojenský újezd Brdy po zrušení v roce 2016 rozdělený mezi Plzeňský a Středočeský kraj podle historických hranic katastrů před rokem 1949. Požadují, aby byl na území zavedený řád. Stávající stav je katastrofální, turistický ruch je tam živelný, řekl starosta Strašic Jiří Hahner na setkání s vedením Plzeňského kraje. Kraj podle hejtmana Václava Šlajse (ČSSD) také trvale podporuje vznik chráněné krajinné oblasti (CHKO) a převedení katastrů obcím. Ty připomněly, že nebyly iniciátory zrušení újezdu, ale šlo o odborný názor armády, která na něj nemá peníze ani vojáky. Obce poté navrhly vznik CHKO.

 "Jsem pozvaný zítra na vládu a chci jednat o Brdech s ministrem obrany," uvedl Šlajs. Podle starosty Spáleného Poříčí Pavla Čížka, který jedná za obce na ministerstvech, pracovala intenzivně tři ministerstva, kraj a obce 2,5 roky na přípravě CHKO a rozdělení újezdu a vše je dostatečně připravené. Původně nesouhlasila s rozdělením újezdu mezi Plzeňský a Středočeský kraj pouze Příbram, pod níž nyní újezd spadá, a nyní celý patří pod střední Čechy. Až loni se podle Čížka objevil odpor dalších obcí, hlavně vesnic směrem k Příbrami; obce z Berounska, které se dnešního setkání zúčastnily, podporují návrh Plzeňského kraje a nejsou tedy na setkání opozičních obcí zvány.

 "K rozdělení, které navrhlo ministerstvo obrany, neexistuje ze strany středočeského hejtmana Josefa Řiháka (ČSSD) žádná alternativa, ani žádný relevantní argument. Některé středočeské obce pouze říkají, nerušme to (vojenský újezd vůbec)," uvedl Čížek.

 "Jde o politický názor, kterému nerozumíme. Posláním armády není přece chránit přírodu. To musí zajistit veřejná správa," uvedl starosta středočeských Hořovic Ondřej Vaculík. Starostové dnes opět deklarovali, že pustí na své území pouze měkký, tedy šetrný cestovní ruch. Uvedli, že v prostoru už se pohybuje řada spekulantů z Prahy. "Byl jsem v neděli hodinu na Padrťských rybnících a pohybují se tam stovky cyklistů, skupinky na čtyřkolkách i auta. Vládní návrh rozdělení prostoru je pro nás nadějí, že se tam udělá nějaký řád," uvedl Hahner.

 Šéf rozpočtového výboru parlamentu Václav Votava (ČSSD) řekl, že zákon o zrušení vojenského prostoru Brdy a zmenšení dalších vojenských újezdů už je vládou navržený. Předpokládá, že bude na pořadu hned další schůze Sněmovny 11. března. "Věřím, že se nám podaří protlačit to alespoň do druhého čtení a tam už můžeme diskutovat o detailech," uvedl. Podle Šlajse bude Brdy ještě těžký boj vzhledem k tomu, že Středočeši mají ve Sněmovně více poslanců než Plzeňský kraj a mají také jejího předsedu. Obce chtějí zajistit v Brdech hlavně protipovodňová opatření, zdroje pitné vody v Brdech a dále ochranu přírody a krajiny.

 Plán na rušení vojenského újezdu stáhla vláda z projednávání ve Sněmovně. Nové vedení resortu chce nejdřív všechny okolnosti detailně posoudit. Starostové brdských obcí z Plzeňského kraje napsali ministrovi nesouhlasný dopis. Středočeský kraj původně požadoval, aby celé území připadlo jejich kraji, ale nyní chce újezd zachovat. Prostor má být zrušen v lednu 2016. Má být zachována menší dělostřelecká brigáda v Jincích a supertajný objekt Němý na původním katastru obce Těně.