Setkání hejtmana a radních PK se senátory a poslanci


(24.02.2014)

Podobně jako Sdružení měst a obcí PK uspořádal v pondělí 24. 2. setkání se zákonodárci i hejtman a radní Plzeňského kraje. Poslanci a senátoři zvolení za Plzeňský kraj se sešli krajskou radou na krajském úřadě. V úvodu hejtman Václav Šlajs zrekapituloval situaci kraje a nezapomněl se pochlubit i 2. místem Plzeňského kraje v celostátním průzkumu Místo pro život. Přesto se kraji nevyhýbají problémy a na jejich řešení chce Rada kraje se zákonodárci spolupracovat. Aktuálním tématem je zrušení vojenského újezdu Brdy, jehož projednávání by se mělo dostat na pořad Sněmovny v březnu a očekává se silný odpor a lobbing Středočeského kraje. "Já doufám, že všichni poslanci za Plzeňský kraj stejně jako já budou hlasovat pro zrušení VÚ Brdy a navrácení původních katastrů obcím," nepřímo vyzval ostatní poslanec Václav Votava. Bohužel jeho předpoklad se nenaplnil, poslance Karla Šidlo (KSČM) prý přesvědčily některé argumenty proti rušení.
Obecně kraje pak trápí snížení daňových výnosů a jejich přerozdělování na úkor krajů. Plzeňský kraj tak přišel o 900 miliónů a to je znát.
Nespravedlivá úhradová vyhláška ministerstva zdravotnictví způsobuje ztráty malých nemocnic, které se stále zvětšují. Jenom letos činí ztráty krajských nemocnic na Plzeňsku 290 miliónů Kč, které musí saturovat kraj.
Neustále se svyšuje deficit údržby silnic ve vlastnictví kraje a činí již 16 miliard.
Na závěr hejtman pozval zúčastněný na ples Plzeňského kraje, který se koná 8. 3. a informoval i o předběžném termínu návštěvy prezidenta Zemana v PK, který je stanoven na 14. - 16. května tohoto roku.

Z jednání poslanců a senátorů s hejtmanem PK 24.2.2014Z jednání poslanců a senátorů s hejtmanem PK 24.2.2014Z jednání poslanců a senátorů s hejtmanem PK 24.2.2014Z jednání poslanců a senátorů s hejtmanem PK 24.2.2014