Poslanci v Plzni: Více peněz krajům


(06.03.2014)

Právo | 6.3.2014 | Rubrika: Jihozápadní Čechy | Strana: 12 | Autor: Jan Švábek

Sněmovní rozpočtový výbor chce dát více peněz krajům, které v uplynulých šesti letech na rozdíl od státu a obcí doplácí na přerozdělování výnosů z daní. Podle hejtmana Václava Šlajse (ČSSD) jen Plzeňský kraj přišel o 900 miliónů.
Na záměru se shodli členové výboru, který v rámci výjezdů do regionů od úterý do čtvrtka jedná v Plzni.
„Všichni jsme se shodli, že kraje by měly v rámci možností dostávat více finančních prostředků. Je ale třeba vidět realitu. Závisí na výběru daní, nastartování hospodářského růstu a dalších faktorech,“ řekl Právu šéf výboru Václav Votava (ČSSD).

Minus 900 miliónů

Hejtman Václav Šlajs při společné debatě upozornil, že přerozdělování daňových výnosů v posledních šesti letech připravilo kraje o značnou částku. Šlajs například srovnal roky 2008 a 2013. Výsledek? Příjmy třinácti krajů z daní, kromě Prahy, se během šesti let v absolutní hodnotě propadly z 51 miliard na 47. Jen v případě Plzeňského kraje se podle plzeňského hejtmana jedná o ztrátu ve výši 900 miliónů korun.
„Řeknu to otevřeně, tehdy to bylo politikum. Kraje byly oranžové, vláda ne. Stát se zadlužoval, tak sám sobě přihrál, ale krajům už tolik nepřál. My nyní chceme, aby přerozdělování daní kopírovalo stav před šesti lety, což se zatím neděje,“ uvedl Šlajs.
Krajům chybí peníze například na údržbu silnic druhé a třetí třídy, ve špatné finanční situaci jsou také krajské nemocnice.
Jeden z návrhů byl, že by se jednalo o peníze ze spotřebních daní.
„Byl to návrh vznesený už dříve, tehdy ale nepadl na úrodnou půdu. Stojí však za další diskusi v rozpočtovém výboru,“ řekl Votava. Podle místopředsedy rozpočtového výboru Jana Volného (ANO) by výsledkem debaty musel být vládní návrh.
„Nemůžeme to vytrhnout a podat návrh jako poslanci. Musí to zapadat do konceptu celkového pohledu na rozdělování daní,“ sdělil Volný.

Mizí stovky miliard

„Cestu vidím v tom, že by se ve prospěch krajů dala část spotřební daně z pohonných hmot,“ doplnil Šlajs. Votava zároveň uvedl, že by stačilo, kdyby se podařilo snížit daňové nedoplatky, které činí 135 miliard ročně, nebo omezit podvody s DPH, které se odhadují až na 200 miliard. „Šedá ekonomika představuje objem asi 600 miliard, další desítky miliard mizí v daňových rájích. I v tom je zakopaný pes,“ pokračoval Votava.
Financování krajů bylo jen zlomkem třídenního programu členů výboru. Co se Plzeňského kraje týče, poslanci například s ohledem na legislativu jednali se zástupci likérky, pivovarů, navštívili i Škodu Transportation, kde mj. zjišťovali dopady posledního opatření České národní banky.
Ve čtvrtek mají na programu také návštěvu kláštera v Kladrubech, za který je Votava připraven lobbovat, aby byl zařazen na seznam památek UNESCO.

Foto: Archiv poslanecké kanceláře

Výjezdní zasedání rozpočtového výboru - jednání na Krajském úřadě.Výjezdní zasedání rozpočtového výboru - tisková konferenceVýjezdní zasedání rozpočtového výboru - tisková konferenceProhlídka Škody TransportationProhlídka Škody TransportationProjížďka tramvají na zkušební koleji ve Škodě TransportationProjížďka tramvají na zkušební koleji ve Škodě TransportationProhlídka Planetária v plzeňské TechmaniiNávštěva plzeňské synagogyNávštěva plzeňské synagogy