Kladrubský klášter dostane k výročí nové stromy


(17.03.2014)

5plus2 | 14.3.2014 | Rubrika: Křížem krážem | Strana: 4 | Autor: LUCIE SÝKOROVÁ | Téma: Poslanci - Votava Václav


Zápis vzácné památky do UNESCO prý není na pořadu dne.

KLADRUBY U STŘÍBRA / Kladrubský klášter budí pozornost osobností od nepaměti, navštívit jej znamená zařadit se na seznam hostů vedle osobností jako Přemysl Otakar I. nebo Karel IV. Během devíti staletí existence prošel areál již několika vzestupy i pády. Současnost je naštěstí ve znamení první fáze, i když obnova probíhá pomalu. Čeští politici by klášter viděli rádi na seznamu UNESCO. Přestože podle památkářů tato představa zůstane zřejmě v kategorii zbožných přání, unikátní stavba by se ke svým 900. narozeninám měla dočkat další obnovy.
Ještě v tomto roce by měla začít rekonstrukce krovů staré prelatury, jejichž stav je hodně špatný. To bude stát zhruba třicet milionů korun. Letos budeme také sázet ovocný sad v jižní zahradě, což by mělo vyjít přibližně na 600 tisíc korun. Zahrada by se poté měla v příštím roce otevřít veřejnosti,“ těší se kastelán Milan Zoubek. Především by ale podle něj příští rok měl areál ožít bohatým kulturním programem. „Budeme slavit 900.výročí založení kláštera,“ připomíná Zoubek.

K ideálu je třeba miliarda

Po revoluci se investovalo do oprav kláštera již zhruba 120 milionů. Aby byl stav ideální, spolkl by komplex staveb podle kastelána ještě více než miliardu korun. „V roce 1945 byl klášter zestátněn, tehdejší vlastníci z rodu Windischgrätzů byli odsunuti. Poté zde přes dvacet let sídlily státní lesy a statky a v té době byl areál hodně devastován,“ vypráví Zoubek. „V roce 1967 přešel ale klášter do správy Ústavu památkové péče a už v té době se začalo postupně s jeho obnovou. Po revoluci se sem pak vrátily i duchovní služby, kostel byl vysvěcen a konají se zde i bohoslužby,“ dodává.
Kladrubský klášter je unikátní především díky chrámu Nanebevzetí Panny Marie, který je třetí největší v Čechách, a na jehož přestavbě v 18. století se podílel slavný architekt Jan Blažej Santini Aichl. Nový konvent navíc projektoval další slavný muž, Kilián Ignác Dientzenhofer. Mezi politiky nyní ožila myšlenka na zápis objektu na seznam UNESCO. „Myslím, že by to stálo za úvahu,“ říká poslanec Václav Votava (ČSSD), který zorganizoval výlet členů rozpočtového výboru PSP do kláštera. Podle památkářů je to ale v současné době téměř nemožné. „Barokní gotika je opravdu něco ojedinělého i ve světovém kontextu. Ale bohužel nominace kladrubského kláštera není na pořadu dne, doba tomu nepřeje,“ uvedla ředitelka Národního památkového ústavu Hana Goryczková. Památek je totiž na seznamu světového dědictví zapsáno téměř tisíc, přičemž Evropa je zastoupena nejsilněji. „V současné době se proto dává přednost třetímu světu,“ podotkla Goryczková.

Neuspěli ani Francouzi

Uvažovalo se ale o tom, že by se mohla rozšířit nominace staveb Santiniho na území Čech. „Napojily by se na Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře, který je zapsán na seznamu památek UNESCO od roku 1994,“ upřesnila Hana Goryczková. I v takovém případě by ale podle ní byla šance na úspěch malá. „Nominace by v tomto případě byla postavena na díle architekta. Víme ale například, že Francouzi usilují již několik let o zápis staveb Le Corbusiera, což je otec funkcionalismu, a nedaří se jim to prosadit. Centrum světového dědictví argumentuje tím, že není možné souhrnně zapsat dílo autora, ale musí být doložena jedinečná univerzální světová hodnota konkrétní stavby,“ vysvětlila ředitelka NPÚ. Politici slibují prozatím alespoň podporu kláštera na domácí úrovni. „Chci se potkat i s ředitelem Czech tourismu, s kterým se osobně znám, aby klášter více propagoval,“ slíbil Václav Votava.