Sněmovna zamítla návrh osvobodit pozemky pod novostavbami od DPH


(20.03.2014)

Zpravodajství ČTK | 19.3.2014 | 15:22 | Rubrika: Makroekonomika - Praha, Středočes. kraj, ČR | Autor: nlm Praha 19. března (ČTK) - Sněmovna dnes již v prvním čtení zamítla návrh poslanců hnutí Úsvit, aby pozemky pod novostavbami byly opět osvobozeny od platby daně z přidané hodnoty. Daň na parcely pod novými domy a byty byla zavedena od ledna v daňových změnách souvisejícími s rekodifikací soukromého práva. Vláda již dříve s návrhem vyslovila nesouhlas. S jejím stanoviskem se dnes ztotožnil i zpravodaj Václav Votava (ČSSD) a navrhl zamítnutí předlohy.

 Pro zamítnutí předlohy hlasovali především poslanci stran vládní koalice a k nim se přidaly i kluby ODS a TOP 09 a Starostů. Podle Votavy je návrh legislativně špatný. Také Stanislav Polčák (TOP 09 a STAN) řekl, že zpracování je nezdařilé. Předseda Úsvitu Tomio Okamura však tento i ostatní daňové návrhy svého hnutí hájil, vyzýval poslance, ať přestanou politikařit a propouštějí dobré zákony do druhého čtení. Jeho vystoupení bylo natolik hlasité, až ho někteří kolegové museli upozornit, aby mluvil tišeji. Okamura se za to poté omluvil.

 Kvůli změně se od ledna platí 21procentní daň také u pozemků pod novými stavbami. Cena pozemku tvoří u bytových domů až 30 procent ceny nového bytu, u rodinných domů tvoří často ještě vyšší podíl z kupní ceny.

 Podle Úsvitu však toto opatření zvýší cenu malých bytů až o desetitisíce korun a zasáhne stavebnictví a developery. Novou úpravu již dříve kritizovali stavaři. Uváděli, že zasadí další těžkou ránu českému stavebnictví, které se už několik let propadá stále níže. Developeři již loni oznámili, že kvůli této změně zdraží nabízené domy a byty.

 Vláda však ve svém stanovisku uvádí, že přijetí novely v navrženém znění by znamenalo, že od daně by byly osvobozeny nejen pozemky, ale i například stavby inženýrských sítí nebo podzemních stavby. Mohla by také v konečném důsledku prodražit stavební a montážní práce při stavbě domů pro sociální bydlení, kde je až do konce příštího roku uplatňována snížená sazba daně. Podle vlády také předloha obsahuje i legislativně technické chyby.