Babiš oznámil, jak chce změnit daně. Posvítí si na živnostníky, budou platit víc


(20.03.2014)

Hospodářské noviny | 20.3.2014 | Rubrika: Česko | Strana: 4 | Autor: Petr Kučera

Daně

Ministerstvo financí chce zpřísnit výdajové paušály Má se zvýšit podpora rodinám s dětmi, bude třetí pásmo DPH

Ačkoli ještě před volbami vládní strany, včetně hnutí ANO, tvrdily, že zvyšovat daně živnostníkům nebudou, teď už to neplatí. Výrazné omezení takzvaných výdajových paušálů chce ministerstvo financí prosadit už od roku 2015. Dosavadní výši by tak podnikatelé mohli využít naposledy pro příjmy za letošní rok.
„Možnost využití paušálů chceme přinejmenším zastropovat u všech skupin, tedy povolit jen u příjmů do určitého limitu,“ říká náměstkyně ministra financí pro oblast daní Simona Hornochová. Bývalá daňová poradkyně by ráda prosadila i snížení samotné procentní výše paušálů. „Jsou vysoké a podle našich analýz převyšují skutečné náklady podnikatelů,“ vysvětluje. Konkrétní sazby ale zatím uvést nechce, záměr se teprve bude projednávat v koalici.
Víc než Kalousek Sociální demokraté proti zřejmě nebudou. „Záměrem je vrátit daňovým paušálům smysl, pro který byly zavedeny. Tedy jako zjednodušení administrativy pro drobné podnikatele,“ říká Václav Votava, předseda vlivného sněmovního rozpočtového výboru.
Podle Votavy může jít o omezení paušálů například pro podnikatele s obratem nad jeden milion korun, stejně jako o snížení procentní sazby. „Konkrétní záležitosti budou ještě předmětem koaličních jednání,“ potvrzuje. Před jednáním s partnery zatím nechce být konkrétní ani ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, do jehož resortu spadá podpora drobného podnikání, a který ale také proslul výrokem, v němž živnostníky kvůli jejich nízkým odvodům přirovnal k parazitům.
Paušály už omezila předchozí koalice ODS, TOP 09 a LIDEM vedená Petrem Nečasem. Oproti původním záměrům exministra financí Miroslava Kalouska šlo ale o kompromis. A náměstkyně Hornochová považuje výsledek, s nímž přišla Nečasova vláda, za nedostatečný a nesystémový.
Podpořit podnikatele s dětmi Omezení se poprvé projevují právě nyní, v daňovém přiznání za rok 2013. Lidé, kteří využijí takzvané výdajové paušály, nemohou současně uplatnit daňové slevy na dítě a na manžela či manželku. U činností spadajících do paušálů ve výši čtyřicet a třicet procent (což jsou svobodná povolání, autorské honoráře či příjmy z pronájmu) je lze využít pouze u příjmů nepřesahujících dva miliony korun ročně.
Pokud v koalici projde plošné omezení paušálů, mohla by se podle Hornochové těmto podnikatelům vrátit možnost uplatnit slevu na dítě, jejíž omezení je v rozporu se záměrem současné koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL podporovat rodiny s dětmi.
Sociální demokracie do koaličního programu nakonec návrat takzvané minimální daně, kterou by platili i živnostníci ve ztrátě, neprosadila. Místo toho by však podnikatelé, kteří tři roky po sobě (s výjimkou začátku podnikání) nevykazují zisk, neměli nárok na daňové zvýhodnění – jde zejména o daňový bonus. Ten se vyplácí lidem, kteří uplatňují daňovou slevu na vyživované dítě a dostanou se poté do „záporné daňové povinnosti“. Místo toho, aby pak státu platili daň z příjmů, mohou od něj naopak čerpat peníze navíc.
Takzvané výdajové paušály používá už polovina podnikatelů. Podle statistik daňové správy si takto za rok 2011 snížilo zdanitelné příjmy 511 421 lidí z celkem 1,021 milionu, kteří podali přiznání. U daní za rok 2004 – tedy před prvním zvýšením paušálů – je využívala jen zhruba pětina podnikatelů.
Zatímco z příjmů za rok 2008 si podnikatelé odečetli paušální výdaje ve výši 57,9 miliardy korun, za rok 2011 to bylo přes 110 miliard. Zájem vzrostl hlavně od roku 2009, kdy se paušály pro řemeslníky zvýšily na 80 procent příjmů (dříve to bylo 60 procent), pro ostatní živnostníky na 60 procent (dříve 50 procent) a pro svobodná povolání a autorskou tvorbu dočasně na 60 procent (v tomto případě se však hned po roce vrátily na původních 40 procent). U zemědělské výroby si lze nyní uplatnit osmdesátiprocentní paušál a u příjmů z pronájmu 30 procent.

Daňové novinky Andreje Babiše

Omezení paušálů OSVČ Připravuje i omezení výdajových paušálů u OSVČ, které považuje za vysoké a převyšující reálné náklady. Hodlá je prý přinejmenším zastropovat. Na zdanění lidí s vysokými příjmy se zatím nic nezmění, druhá sazba daně z příjmů nahradí „solidární příspěvek“ až od roku 2016. Děti a senioři Ministerstvo financí plánuje od roku 2015 vyšší daňovou slevu na druhé a další dítě. Zatím se hovoří o stokoruně měsíčně, každý rok by se ale mělo postupně přidávat. Počítá se také s návratem daňové slevy pro pracující důchodce. Třetí sazba DPH Počítá rovněž se zavedením třetí, snížené sazby DPH. Ta by se měla týkat léků, knih a možná i nenahraditelné dětské výživy. Pracovně zvažuje 10% sazbu.