Politický záměr povinného ročního výpisu vykázané péče


(07.04.2014)

Zdravotnictví medicína | 7.4.2014 | Rubrika: Z domova | Strana: 2 | Autor: Petra Klusáková


V období, kdy mohou klienti Všeobecné pojišťovny požádat o roční přehled jim vykázané péče, se rozhořela diskuse nad tím, zda by se měla zákonná povinnost poskytování ročního výpisu rozšířit na všechny pojištěnce v ČR.

VZP v těchto dnech upozornila své pojištěnce, že mohou požádat o přehled zdravotní péče, která byla na jejich rodné číslo v loňském roce vykázána. Klienti největší pojišťovny tak mohou učinit dopisem nebo osobně přímo na pobočce VZP. Ve třítýdenní lhůtě pak získají výpis doporučeně v písemné, papírové formě. Přehled lze zaslat i prostřednictvím elektronické komunikace, tzv. Portálu VZP. Jak ale upozornil tiskový mluvčí VZP Oldřich Tichý, kvůli ochraně citlivých údajů mohou tuto službu využít pouze ti klienti, kteří s pojišťovnou uzavřeli příslušný smluvní vztah.
S ročním výpisem to mají jednodušší klienti ZPMV, kteří mají díky Kartě života informace o péči k dispozici průběžně on-line, nyní už i v mobilním telefonu. Elektronicky si mohou seznam vykázané péče zkontrolovat také pojištěnci OZP v on-line aplikaci Vitakarta.

Kontrola jako bonus

Kromě přehledu mohou i sami klienti pojišťoven upozornit na nesrovnalosti ve vzkazování, jako jsou neprovedené výkony, předepsané léky, které nikdy neužívali, či zákroky proveditelné pouze u opačného pohlaví (operace prostaty, prsou, dělohy).
„V minulosti se opakovaně stalo, že někteří klienti s překvapením zjistili, že jejich zdravotní pojišťovna zaplatila za něco, co ve skutečnosti provedeno nebylo. Co v takovém případě dělat? Určitě co nejdříve informovat VZP, která tuto záležitost prošetří. Bohužel je stále jen malé procento pojištěnců, kteří v takovém případě se zdravotní pojišťovnou komunikují a chtějí situaci řešit. Klienti se obávají reakce ‚svého pana doktora‘ a následně o kvalitu péče. Tato obava je však zbytečná – VZP provádí kontroly ve zdravotnických zařízeních běžně a na základě nejrůznějších podnětů v průběhu celého roku,“ uvedl mluvčí Tichý. S návrhem na přísnější kontrolu vykazování zdravotní péče přišel místopředseda poslanecké sněmovny Petr Gazdík (TOP 09), který podle informací v médiích připravuje návrh, jenž by povinnost doložit přehled vykázané péče rozšířil na všechny občany, tedy nejen ty, kteří si o něj sami požádají. Návrh podpoří také další poslanci. Protože je ročně nesprávně vykázaná péče v řádu desítek milionů korun, nejsou zásadně proti ani zdravotní pojišťovny. Ve VZP si o roční výpis zatím žádá přibližně 100 tisíc klientů.

Elektronizace na postupu

Návrh na uložení povinnosti zdravotním pojišťovnám, aby pojištěncům jednou ročně zasílaly výpis poskytnuté péče, není nový. Již v roce 2004 a následně i poté jej předložil také nynější místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Václav Votava. „Jsem stále přesvědčen, že zasílat výpis klientovi pojišťovnou by nemělo být jen na jeho vyžádání, ale měla by to být přímo každoroční povinnost. Jde i o princip. Nedovedu si vybavit jiný smluvní vztah mezi příjemcem služby a jejím zprostředkovatelem, na jehož základě by se klientovi za předplacené služby nedostalo žádné zpětné kontroly či vyúčtování. Veřejné zdravotní pojištění však takto funguje. Koneckonců, i kdyby na nesrovnalosti zareagovali jen někteří pojištěnci, už vědomí, že výpis dostane každý pacient, by vytvářelo tlak na nepoctivé lékaře. Vedle kontroly by pro občany zároveň bylo poučné vidět, kolik taková ‚bezplatná zdravotní péče‘ vlastně stojí,“ uvedl v reakci na letošní návrh Václav Votava. Také Petr Gazdík zpřísnění povinnosti informovat o vykázané péči inicioval již v minulosti, tehdy však návrh neprošel kvůli námitkám na vysokou nákladovost takového přístupu. „Náklady by byly větší jen v prvním roce. Navrhnu, aby poprvé dostali výpis všichni pojištěnci. Bylo by v něm osobní přístupové heslo na webové stránky pojišťovny, aby mohli do svého účtu kdykoli nahlížet. Lidé, především senioři, kteří by měli s internetem problém, by ale mohli i nadále žádat posílání poštou,“ sdělil místopředseda Gazdík Právu.
O přístupu k elektronickému výkazu péče pro všechny pacienty nyní uvažuje i ministerstvo. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) podle informací Práva předpokládá, že půjde o možnost nahlížet do seznamu vykázané péče. Ta by podle něj měla být do systému zavedena ještě letos.