Císařské lázně v K. Varech se chtějí dostat do státního rozpočtu


(16.04.2014)

Zpravodajství ČTK | 15.4.2014 | 14:11 | Rubrika: Politika - Karlovarský kraj | Autor: pnp
Karlovy Vary 15. dubna (ČTK) - Rekonstrukce Císařských Lázní v Karlových Varech by se mohla stát součástí státního rozpočtu. Byla by to jedna z cest, jak do financování oprav národní kulturní památky zapojit i stát. Shodli se na tom dnes členové rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny na jednání v Karlových Varech. Rekonstrukce bývalých lázní má stát 900 milionů korun.

 Podle předsedy rozpočtového výboru Václava Votavy (ČSSD) je jedna z možností, aby se rekonstrukce dostala do státního rozpočtu už při jeho sestavování. Druhou možností je pozměňovací návrh při jeho schvalování. "To by ale znamenalo, že bude nutné peníze někde ubrat. Pokud to ale bude rozumný návrh, jsem ochoten ho podpořit," řekl Votava.

 Karlovarský kraj, který je vlastníkem budovy, připravoval variantu financování, kdy kromě 400 milionů od kraje a 100 milionů od města měly zbytek nákladů pokrýt dotace z ministerstva kultury a Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad. Ta ale nevyšla.

 Náměstkyně ministra kultury Anna Matoušková dnes řekla, že ministerstvo sice na Císařské lázně v minulých letech přispělo a letos má připraveno dalších 1,5 milionu korun, ve srovnání se stamiliony, které jsou zapotřebí, to je ale malá pomoc. "Na celý program záchrany architektonického dědictví máme ročně na všechny památky 150 milionů korun," uvedla Matoušková.

 Podle hejtmana Karlovarského kraje a poslance Josefa Novotného (ČSSD) by bylo možné projekt upravit a rozdělit do několika etap tak, aby nároky na státní rozpočet nebyly jednorázově tak velké. Kraj i město jsou přitom ochotny začít stavět byť i jen s příslibem peněz od státu.

 Smlouva, podle níž město převedlo objekt Císařských lázní na kraj, letos vyprší. Kraj i město už jednají o jejím prodloužení. Novotný ale podotkl, že oddalování oprav snižuje i ochotu zastupitelstev takto vysoké částky vyčleněné na rekonstrukci blokovat.

 Primátor Karlových Varů Petr Kulhánek (KOA) upozornil, že Císařské lázně jsou nejen národní kulturní památkou, ale také jednou z nejdůležitějších staveb města, které se společně s dalšími evropskými lázeňskými městy snaží o zápis na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Ačkoli se už objevila i varianta vstupu soukromého investora nebo případně i prodej Císařských lázní, hejtman i primátor dnes svorně prohlásili, že u prodeje by být nechtěli.

 Reprezentativní lázeňská budova byla postavena v letech 1893 až 1895 podle projektu slavných vídeňských architektů Ferdinanda Fellnera a Hermana Helmera. Projekt rekonstrukce, jak jej připravoval Karlovarský kraj, zahrnoval jak samotnou záchranu cenných architektonických prvků, tak i vnitřní úpravy, které by například umožnily, aby zde našel zázemí Karlovarský symfonický orchestr.

Foto: archiv poslanecké kanceláře

Z jednání v Zanderově sále Císařských lázníTisková konference. Zleva: hejtman a poslanec Josef Novotný, předseda rozpočtového výboru Václav Votava, náměstkyně ministra kultury Anna Matoušková