Sněmovní výbor schválil rozpočty ústavních institucí na ro k 2015


(13.06.2014)

Zpravodajství ČTK | 12.6.2014 | 09:45 | Rubrika: Parlament, státní spr. - Praha, Středoč. kraj, ČR | Autor: nlm | Téma: Poslanci - Votava Václav Praha 12. června (ČTK) - Sněmovní rozpočtový výbor schválil základní údaje rozpočtů ústavních institucí na příští rok. Jde o rozpočty Sněmovny, Senátu, Hradu, Nejvyššího kontrolního úřadu, Ústavního soudu a ombudsmana. Vývor schválil kompromisní podobu rozpočtů, protože původní návrhy se dotčeným organizacím vesměs nelíbily. Vláda bude nyní při sestavování návrhu státního rozpočtu na příští rok k těmto schváleným kapitolám přihlížet.

 V kapitole Ústavního soudu navýšilo ministerstvo financí peníze na platy o 3,5 procenta. Pokud jde o platy ústavních soudců, počítá s jejich růstem o procento, informoval poslance generální sekretář soudu Ivo Pospíšil. Soud také přistoupil na snížení výdajů na investice o čtyři miliony korun.

 Náměstek ministra financí Jan Gregor řekl, že snížení investičních výdajů o čtyři miliony byl "trucpodnik" ministerstva. "Protože nejsme spokojeni s tím, že Ústavní soud plánuje zakoupit dva automobily za šest milionů korun, jeden za tři miliony korun," řekl. "Nevidím jediný důvod, proč by jakýkoli zaměstnanec státní správy měl mít třikrát dražší automobil než pan prezident," dodal.

 Senát bude mít k dispozici 519,5 milionu korun, rozpočet počítá s růstem platů senátorů o procento. Nejvyšší kontrolní úřad z rozpočtu vypustil tři miliony korun připravených na řešení svého sídla. Úřad sídlí v pronajaté budově.

 Výbor při schvalování rozpočtu NKÚ požádal vládu, aby znovu posoudila možnost umístění sídla úřadu ve státní budově nebo možnost pořízení vlastního sídla výstavbou nové budovy. Vláda by měla předložit výsledné stanovisko poslancům do termínu druhého čtení státního rozpočtu na příští rok, což bude zřejmě v první polovině prosince.

 O základních parametrech rozpočtů šesti vybraných ústavních institucí rozhoduje od loňského roku sněmovní rozpočtový výbor. "Schválení základních parametrů, co se týká výdajů a příjmů u těchto nezávislých kapitol, je výlučně v kompetenci rozpočtového výboru. A podle rozpočtových pravidel také vláda musí zahrnout tyto schválené parametry do rozpočtu," řekl ČTK předseda výboru Václav Votava (ČSSD). Musí je projednat do 20. června běžného roku a předat vládě. Pokud by rozpočty neschválil, hospodařily by uvedené instituce podle letošního rozpočtu.

 Návrhy výdajů rozpočtu vybraných kapitol na příští rok, které dnes schválil sněmovní rozpočtový výbor: instituce schválený rozpočet na rok 2014 v mil. Kč rozpočet na rok 2015 v mil. Kč Kancelář prezidenta republiky 350,014 386,787 Poslanecká sněmovna 1076,573 1068,103 Senát 518,879 519,447 Veřejný ochránce práv 98,024 111,225 Ústavní soud 169,467 167,425 Nejvyšší kontrolní úřad 500,393 507,428