Sněmovna nerozhodla o návrhu ODS, aby šéfa FAÚ jmenovala vláda


(18.06.2014)

Zpravodajství ČTK | 17.6.2014 | 19:11 | Rubrika: Parlament, státní spr. - Praha, Středoč. kraj, ČR | Autor: nlm | Téma: Poslanci - Votava Václav Praha 17. června (ČTK) - Poslanci dnes nerozhodli o návrhu poslanců ODS na změnu jmenování ředitele Finančního analytického útvaru ministerstva financí (FAÚ). Protože poslanecké kluby TOP 09 a Úsvitu požádaly o přestávku na poradu, přerušil místopředseda Sněmovny Petr Gazdík schůzi a jednání bude pokračovat ve středu ráno.

 Poslanci o návrhu ODS debatovali déle než hodinu. Kolem půl sedmé vystoupil předseda klubu ČSSD Roman Sklenák a navrhl, aby Sněmovna mohla dnes jednat i po 19. hodině. Poté, co to poslanci odhlasovali, vystoupil předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek a řekl, že bývá zvykem takové návrhy překládat po předběžné dohodě. Jeho klub to prý zaskočilo, a proto požádal o dvě hodiny přestávky. O další přestávku požádal klub hnutí Úsvit.

 Předloha z pera poslanců ODS obsahuje návrh, aby ředitele FAÚ jmenovala vláda na návrh ministerstva financí. Na útvar by také měla dohlížet sedmičlenná poslanecká komise. Takové komise dohlížejí například na Bezpečnostní informační službu nebo na Vojenské zpravodajství.

 Bývalý ministr financí Kalousek se návrhu zastával a připomněl, že obdobný zákon už loni předložila bývalá koaliční vláda, v níž zasedal. Předložil ho prý na žádost FAÚ. Sněmovna se však už kvůli svému loňskému rozpuštění nedostala k tomu, aby ho projednala. Kalousek řekl, že bude jedině dobře, pokud Sněmovna zřídí komisi pro dohled nad FAÚ.

 Předseda rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD) však označil za licoměrné, že Kalousek nehoroval pro takovou změnu již v předchozích letech. Místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip (KSČM) uvedl, že návrh obchází kompetenční zákon z roku 1969, protože se snaží změnit zákonem dané kompetence.

 Poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) řekl, že návrh vnímá jako účelový. Podle něj není třeba FAÚ kontrolovat stejně jako BIS, Generální inspekci bezpečnostních sborů nebo Vojenské zpravodajství. Proto vznesl návrh na zamítnutí.

 Kalousek ale prohlásil, že jednou z největších vymožeností listopadu 1989 bylo podřízení represivních složek pod politickou kontrolu. "Jestli vy dnes říkáte, že si tu politickou kontrolu nepřejete, tak svým způsobem odmítáte ten listopad 89," vzkázal Ondráčkovi. V dalším zápalu debaty si Ondráček vzhledem ke své minulosti u Sboru národní bezpečnosti v jeden okamžik vysloužil od předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury pojmenování "mlátička".