Poslanci podpořili slevy na děti a pro pracující důchodce


(18.07.2014)

Právo | 18.7.2014 | Rubrika: Zpravodajství | Strana: 2 | Autor: Jakub Svoboda | Téma: Poslanci - Votava Václav


Sněmovna včera v prvním čtení podpořila vládní balíček daňových změn, díky kterým si mají polepšit rodiny s dětmi a pracující důchodci.
Daňová sleva na druhé dítě se má od příštího roku zvýšit o 200 korun a na třetí a další o 300 korun měsíčně. Nyní je možné na každé dítě odečíst z daní 13 404 Kč ročně, tedy 1117 Kč měsíčně.
Pracující důchodci si budou moci od příštího roku stejně jako ostatní zaměstnanci opět činit nárok na slevu 24 840 Kč ročně. Obnovení slevy pro pracující důchodce zatíží podle dřívějších propočtů ministerstva financí rozpočet příští rok dvěma miliardami korun a v roce 2016 půlmiliardou korun, zvýšení slev na děti pak asi miliardou ročně.
K závěrečnému schvalování novely se poslanci vrátí podle ČTK pravděpodobně na zářijové schůzi. „Předloženou novelou jistě napravujeme to, co zde zanechaly předchozí pravicové vlády,“ uvedl včera ve Sněmovně předseda rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD). Předchozí pravicové vlády současně obvinil z bezohledného škrtání a destabilizace veřejných služeb. Podle jeho slov systematicky devastovaly daňový systém a výrazně snížily míru přerozdělování.
Pravicové opozici se rozsáhlá vládní novela zákona o daních z příjmů nelíbí.
Předseda ODS Petr Fiala sice ocenil zvýšení slevy na děti nebo obnovení slevy pro důchodce, odmítl ale omezení výdajových paušálů pro živnostníky. Paušál ve výši 80 a 60 procent budou živnostníci moci nově využívat jen do příjmu dva milióny korun.
Nadále budou moci využívat slevu na poplatníka, naopak pro ně nebude znovu zavedena sleva na manželku a děti.

Nižší DPH pro dětskou výživu, léky a knihy

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek navrhl celou novelu zamítnout s tím, že fyzické osoby by kvůli ní v příštím roce odvedly na dani z příjmů o 14 miliard korun víc a o rok později dokonce o 26 miliard korun víc.
Ministr financí Andrej Babiš (ANO) to ale označil za lež a nesmysl. „Žádné daně se nebudou zvyšovat, ani u právnických osob, ani u fyzických osob,“ ujistil. Novela kromě jiného odstraňuje ze zákona schválené plošné osvobození dividend od daně a nižší limity na daňový odpočet úroků z hypoték a stavebního spoření. Zůstane tak limit 300 000 korun místo v zákoně schválených 80 000 Kč.
Obsahuje pak i některá opatření proti daňovým únikům, například evidenci údajů z daňových dokladů.
Poslanci včera propustili do druhého čtení také novelu zákona o dani z přidané hodnoty (DPH), která od příštího roku zavádí druhou sníženou sazbu DPH ve výši 10 procent pro léky, knihy a nenahraditelnou dětskou výživu. Tyto položky by tak od ledna 2015 mohly mírně zlevnit. Dětské pleny, se kterými koalice rovněž počítala, ve výčtu daňově zvýhodněných položek chybějí. Jejich převedení do snížené sazby DPH by bylo v rozporu s pravidly EU.