Lesní školky se nevzdávají


(26.09.2014)

Plzeňský deník | 26.9.2014 | Rubrika: Plzeňsko | Strana: 2 | Autor: HANA PRAŽÁKOVÁ |


Poslanci schválili zákon o dětských skupinách, jenž zničí alternativní mateřinky

Plzeň – Z velkého rozčarování se stále vzpamatovávají zástupci lesních školek, kteří v úterý s napětím čekali na rozhodnutí poslanců při schvalování zákona o dětských skupinách. Ten i přes pozměňovací návrh senátorů nakonec prošel v původním znění, jež je pro lesní školky likvidační.
Všechna zařízení, která se starají o předškolní děti, totiž budou buď muset splňovat kritéria mateřských školek, nebo dětských skupin. „Těm přijatý zákon ukládá povinnost zajistit budovu s dětskými záchody, sprchou a umyvadly ve správné výšce,“ přibližuje koordinátorka plzeňské lesní školky Větvička Veronika Formánková s tím, že tyto požadavky jsou pro zařízení, jež jsou založená na celodenním pobytu v přírodě nepřijatelná. „Postavit dům v lese je pro nás nereálné. Sídlíme v arboretu Sofronka. Není zde zavedená voda ani elektřina,“ říká Formánková. Školce, v níž se během týdne vystřídá 26 dětí, sice chybí prostory podle zákona, to ale neznamená, že by neměla žádné zázemí. Při nepříznivém počasí najdou děti útočiště v jurtě, voda je dostupná v barelech, záchod není splachovací, ale suchý.
O tom, že děti v lesních mateřinkách nepobíhají bezprizorně po lese, se zařízení snažila poslance přesvědčit během týdne otevřených dveří. „Ti, kteří se ve školkách byli podívat, vesměs reagovali pozitivně,“ myslí si Formánková. Větvičku např. navštívil komunistický poslanec Jiří Valenta, jenž se pak zdržel hlasování. Většina jeho strany přitom byla pro přijetí přísnější verze zákona. Návrh pozměněný Senátem, který chtěl, aby byla registrace dětských skupin dobrovolná, podpořil Václav Votava (ČSSD), jenž navštívil Lesní školku Berounka v Druztové. Podporu zde alternativním mateřinkám přislíbil i Josef Vozdecký (ANO). Nakonec ale hlasoval pro přísnější návrh. Na dotaz Deníku, proč tak učinil, uvedl, že neví, v čem by jeho rozhodnutí bylo pro lesní školky problematické.
Na přizpůsobení se zákonu mají zařízení rok. Lesní školky jej chtějí využít k vyjednávání, která jim umožní další existenci. Ta bude podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové­ Tominové (ČSSD) možná díky zařazení lesních školek do sítě mateřských škol na ministerstvu školství. O něj však lesní mateřinky marně usilují už od svého vzniku. „Důležité je, aby lesní školky získaly vlastní hygienické předpisy, proběhla novela školského zákona,“ říká Formánková, jež chce dál obcházet zákonodárce. Boj nevzdává ani Berounka. „Čekáme na společný postup Asociace lesních školek,“ říká Lenka Horáčková.
Zájem je i o Lesní školku Medvíďata, kterou v Plzni od září provozuje skautské středisko Stopa a střídá se zde 25 dětí. Ta má oproti podobným mateřinkám výhodu v tom, že využívá skautských kluboven. „Zázemí jsme budovali s tím, abychom případným podmínkám vyhověli,“ říká koordinátor školky Zdeněk Chval. Pokud to ale nebude nutné, registrovat se jako dětská skupina také nechce. Zákon totiž zakazuje přijmout děti, které nejsou očkované. Právě ty ale lesní školky často navštěvují.