Votava: Stát by se měl podílet na opravách krajských komunikací


(03.10.2014)

Zpravodajství ČTK | 2.10.2014 | 14:00 | Rubrika: Doprava - Brněnský kraj | Autor: hor
 --------------------

 Ke zpravodajství: AUDIO

 --------------------

 Brno 2. října (ČTK) - Stav silnic II. a III. třídy je katastrofální a stát by se měl podílet na jejich opravách. Novinářům to dnes řekl po jednání s jihomoravským hejtmanem a předsedou Asociace krajů ČR Michalem Haškem předseda sněmovního rozpočtového výboru Václav Votava (oba ČSSD). Podle něj komunikace nižších tříd převzaly kraje od státu, aniž od něj dostávaly peníze na jejich opravy. "To se musí napravit," řekl Votava.

 V Jihomoravském kraji je téměř 4000 kilometrů silnic II. a III. třídy. Letos se oprav za 700 milionů korun dočká pouhých 100 kilometrů z nich, ačkoliv by opravu potřebovalo zhruba 1500 kilometrů. Dálnice, rychlostní komunikace a silnice I. třídy má v gesci Ředitelství silnic a dálnic.

 "Kraje dostaly silnice II. a III. třídy do vínku od státu se značným dluhem, ale stát jim nedává na opravy peníze. Stav silnic je přitom alarmující," uvedl Votava. Podle něj by měl na opravách stát participovat.

 Při zářijovém jednání se hejtman Hašek dohodl s ministrem dopravy Antonínem Prachařem (ANO), že kraje od státu na opravu krajských silnic dostanou několik miliard. Do poloviny listopadu má vzniknout metodika, podle které stát krajům peníze přidělí.

 S poskytnutím peněz krajům souhlasí i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle něj Státní fond dopravní infrastruktury loni nevyčerpal deset miliard na opravy komunikací a situace se nesmí opakovat. Peníze mohou posloužit krajům. Sobotka to považuje za dobrý způsob, jak stát zajistí útratu peněz, které pro opravy vyčlení v rozpočtu.