Daňové změny: třetí sazba DPH, úleva pro pracující penzisty či mezení paušálů živnostníkům


(07.10.2014)

Revue Sondy | 6.10.2014 | Rubrika: Analýza | Strana: 20 | Autor: ANDREA CERQUEIROVÁ


Poslanci schválili několik daňových změn. Od příštího roku by měly platit tři sazby DPH - základní ve výši 21 %, snížená 15% jako nyní a nově ještě 10%, kam by spadaly knihy, léky, kojenecká výživa a veterinární léčiva. Dále by mělo dojít ke zvýšení daňové slevy na druhé dítě o 200 a na třetí o 300 korun měsíčně (nyní je na každé dítě sleva 13 404 korun ročně, tedy 1117 korun měsíčně).
Podnikající důchodci by opět měli mít nárok na daňovou úlevu 24 840 korun ročně. Zároveň by měly být omezeny výdajové paušály živnostníků na výdělek do dvou milionů korun ročně.
Živnostníci by mohli opět využívat slevu na poplatníka, nikoli ale na manželku a na děti. Normy nyní putují do Senátu.

Největší diskuse se v Poslanecké sněmovně strhla kolem navrhovaného zavedení třetí, tedy 10% sazby DPH. „Cílem navrhovaných změn je vytvořit předpoklady pro snížení cen vybraného zboží a také mimo jiné podpořit rodiny s dětmi,“ uvedl zpravodaj návrhu, předseda rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD). „Uvidíme, jak se bude vyvíjet náš rozpočet a naše příjmy.
Pokud budeme mít pocit, že bychom mohli snížit sazbu z 15 na 10 % a měli bychom znovu jen dvě sazby, byl by to ideální stav,“ řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Jako příklad uvedl Chorvatsko: „DPH se tam údajně snížilo z 25 na 10 % a vybrali stejné peníze. Když to vezmu přes průměr, vybrali více než 100 %.“ Podle poslance Ludvíka Hovorky (KDU-ČSL) by bylo vhodné, aby v 10% sazbě byla i speciální výživa pro skupinu lidí s alergií na fenylalanin a na celiakii (na lepek). „Pro lidi, kteří mají vrozenou alergii na tyto látky, v podstatě neexistuje žádný lék, který by jim pomohl,“ řekl.
„Jednali jsme s paní náměstkyní Hornochovou na ministerstvu financí a byla určitá vstřícnost v tom, že by bylo možné uvažovat o tom, že základní suroviny pro výrobu těchto potravin, například bezlepková mouka, by bylo možné zařadit do této 10% sazby daně,“ řekl.
Pravice třetí sazbu DPH odmítá. „I ministr financí často přiznává, že zavedení třetí sazby není nejšťastnější krok. Já s tím souhlasím,“ řekl předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. Pocítí to podle něj třeba uživatelé účetního systému. „Všichni budou muset aktualizovat své softwary a budou mít tři sazby,“ uvedl.

ČMKOS třetí sazbu podporuje

Jak řekl Sondám šéf makroekonomického oddělení ČMKOS Martin Fassmann, daňové změny přinesou více než jen rozšíření o jednu sazbu DPH. Z minulosti tady máme skrytého černého Petra. Vláda v roce 2012 se totiž v rámci jednoho ze svých „rozpočtových balíčků“ usnesla, že v roce 2016 bude v ČR platit jen jedna sazba DPH, a to ve výši 17,5 %. Pokud by současná novela neproběhla, tak by v roce 2016 došlo k výraznému zvýšení cen základních životních potřeb a státní rozpočet by přišel nejméně o 20 miliard. ČMKOS třetí sazbu vítá, argumenty opozice jsou neopodstatněné. „Třetí sazbu DPH má většina zemí EU a rozhodně to nikdo nevnímá jako,ideologický problém‘, jako u nás pan Miroslav Kalousek. Naopak je škoda, že třetí sazbu jsme nezavedli hned, když jsme vstupovali do EU, a některé komodity, jako například pleny a energie, jsme museli převádět ze snížené sazby do základní. Kdybychom měli třetí sazbu (nižší), mohli jsme do ní převést právě například pleny a další. Touto cestou šly téměř všechny země, které vstupovaly do EU s námi,“ uvedl Fassmann.

KSČM k návrhům vstřícná, pravice kritizuje i další změny

KSČM je k vládnímu návrhu vstřícnější. „To co koalice přinesla, vnímáme spíše pozitivně, ale je to drobečková politika,“ řekl poslanec Jiří Dolejš. „Navrhujeme proto v podstatě zrušit návrh na třetí sazbu a to, co je ve snížené sazbě doteď, dát kompletně do 10% sazby, která tady byla do roku 2012,“ dodal. Do snížené 15% sazby nyní spadají především potraviny, nealkoholické nápoje, vodné a stočné, teplo, městská doprava, časopisy a noviny, ubytovací služby, vstupné na kulturní akce i třeba stavební práce týkající se bydlení. K vládnímu návrhu je vstřícný i Úsvit. „Vládní návrh zákona podporujeme. Před volbami jsme ale slyšeli i sliby z několika stran, že tu máme produkty či výrobky, které by si zasloužily nedanit vůbec. Patří k nim léky, knihy nebo výrobky pro nejmenší děti, to znamená kojenecká výživa nebo pleny,“ řekl předseda Úsvitu Tomio Okamura. S kritikou pravicové opozice se setkaly i navrhované daňové změny, s kterými přišla vláda v návrhu novely zákona o daních z příjmů. „Rádi bychom hlasovali pro opětovné obnovení slevy na dani pro pracující důchodce, ale nebudeme hlasovat pro tuto novelu, protože chce kromě slevy také zdanit důchody. A pro nás myšlenka, že budeme postihovat důchodce, protože dosáhnou vyššího příjmu, je myšlenka nepřijatelná. Co ale rozhodně podpořit nemůžeme a co považujeme za velkou chybu, je omezení paušálu pro některé živnostníky. Zasáhne to zejména ty, kteří mají velké výdaje s nákupem vstupních investic. Zasáhne to řadu živnostníků, jako jsou řemeslníci, automechanici nebo zemědělci,“ řekl předseda ODS Petr Fiala.
Omezení paušálů hájil naopak kupříkladu poslanec Karel Rais (ANO). „Když už se řekne A, že tam jsou limity, je potřeba říct také to, že paušál se skutečně týká částek až nad dva miliony korun. Jestliže se v tom prostředí pohybujete, dobře víte, že tento dopad samozřejmě bude na činnosti, které spíš přesahují ty dva miliony, na což řemeslník typu vodaře bohužel nedosáhne. Takže si myslím, že je to pomoc živnostníkům. Tím nemyslím živnostníkům typu advokáti,“ řekl. Po Sněmovně se bude daňovými normami zabývat Senát.