Zóna se rozšířuje, region bude potřebovat pracovníky


(13.11.2014)

Tachovský deník | 13.11.2014 | Rubrika: Tachovsko | Strana: 2 | Autor: JIŘÍ KOHOUT | Téma: Poslanci - Votava Václav


Podle regionálních politiků by měly firmy spolupracovat hodně s odbornými školami

Ostrov u Stříbra – Úterním zahájením výstavby dalšího výrobního závodu v průmyslové zóně v Ostrově u Stříbra byla mezi účastníky diskutována potřeba pracovních sil.
Už teď v zóně pracuje bezmála tisíc lidí, další závod výrobu rozjíždí a plně v provozu bude v počátku příštího roku. Také společnost Kion,která od tohoto týdne staví novou továrnu na výrobu vysokozdvižných vozíků, bude v roce 2016 potřebovat dvě stovky pracovníků.
Starostu Kostelce, na jehož území průmyslová zóna leží, především těší, že sortiment výroby je stále pestřejší a není zaměřen pouze na automobilový průmysl. „V každém případě je plus, že závod není soustředěn na automobilový průmysl. Rádi bychom takto strukturu výroby rozšiřovali. Z nových investorů k tomu přispěl už závod na výrobu kancelářského nábytku,“ uvedl Deníku František Trhlík. Ten věří, že tolik potřebnou pracovní sílu budou firmy nacházet především v regionu. „Úkolem do nejbližší budoucnosti bude, aby firmy začaly spolupracovat se samosprávou i státní správou a aby se ve školství našly takové kádry, jaké firmy potřebují,“ uvedl s tím, že by se podle jeho názoru měly v regionu v odborných školách vyučovat především obory, ve kterých firmy nabízejí uplatnění.
V současné době dojíždějí do průmyslové zóny pracovníci nejen z nejbližšího okolí, ale také z Tachovska, Plzeňska, Domažlicka. Svážejí je nové autobusové linky dotované firmami. „Autobusy už jezdí i z Plzně, také od Stoda,“ poznamenal kostelecký starosta.
Ten preferuje autobusovou dopravu také proto, neboť s množstvím firem a pracovníků je také vyšší provoz osobních automobilů, kterými jezdí do práce. Více autobusových linek s sebou může přinést menší provoz automobilů. V zóně je ještě řada pozemků volných, zhruba se jedná o necelé tři desítky hektarů. S dalšími investory se jedná.
Jak poznamenal poslanec Parlamentu ČR Václav Votava, díky několika novým investorům nejen v zóně v Ostrově, ale i v dalších lokalitách, už je dnes nezaměstnanost na Tachovsku pod celostátním průměrem.
Západočeský region patří k nejrychleji se rozvíjejícím a podle Votavy na tom má podíl především dálnice D5 a průmyslové zóny v její blízkosti. „Určitě jsme čekali, že po výstavbě dálnice bude boom větší. Teď se to začíná naplňovat. Ale mám také radost z kasáren ve Stříbře, kde už stojí první větší závod a začíná se rozjíždět. Těší mne, že se naše příhraničí začíná zvedat a že má takový potenciál,“ uvedl.
Podle něj je rovněž potřeba udělat hodně pro to, aby byl v regionu dostatek kvalifikované pracovní síly. „Myslím, že její odliv už se podařilo díky novým investorům zastavit,“ vyjádřil se.
Staveniště závodu KIONVýrobní program KION GROUP
Výrobním programem firmy KION jsou vysokozdvižné vozíky