Sněmovna nakročila ke zrušení druhého důchodového pilíře


(22.01.2015)

Právo | 22.1.2015 | Rubrika: Trhy & ekonomika | Strana: 18 | Autor: (jn, val, Novinky.cz)

Sněmovna včera přes odpor opozice podpořila první krok ke zrušení druhého důchodového pilíře. Propustila do druhého čtení vládní návrh novely zákona o důchodovém spoření, která má ukončit možnost nadále do tohoto pilíře vstupovat.
O novele se vedla několikahodinová debata. Kluby ODS a TOP 09 zablokovaly zrychlené schválení této novely hned v prvním čtení. Před druhým čtením projedná ještě vládní předlohu ve zkrácené lhůtě rozpočtový výbor. Poslanci ODS a TOP 09 kritizovali vládní koalici za to, že ruší existující systém, aniž by za něj předložila alternativu. „Ženete tuto republiku do hodně krizové situace,“ prohlásil v rozpravě místopředseda klubu poslanců TOP 09 František Laudát.
S tím ovšem nesouhlasil vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Jak připomněl, na nové podobě reformy pracuje i za účasti zástupců opozice důchodová komise. Ta už avizovala, že vládě předá osm návrhů na změnu penzijního systému.
„Rušíme něco, co nemá vůbec smysl,“ argumentoval předseda sněmovního rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD). Po -dle slov předsedy hnutí Úsvit Tomia Okamury „za důchody musí ručit stát“.
Druhý pilíř prosadila někdejší vláda Petra Nečase (ODS) a funguje od roku 2013. Zapojilo se do něj jen 83 tisíc lidí. Podle návrhu novely by se jim měly vložené peníze vrátit do konce příštího roku.