Rokycanští si tomograf asi nepořídí


(10.02.2015)

Rokycanský deník | 10.2.2015 | Rubrika: Titulní strana | Strana: 1 | Autor: BOŽENA ŠOPEJSTALOVÁ


Přístrojová komise ministerstva nesouhlasila

Rokycany – Okresní nemocnice znovu ostrouhala. Nákup centrálního tomografu (CT) neprošel. Údajně jediným hlasem. Přístrojová komise Ministerstva zdravotnictví ČR zatím myšlence vybavení Rokycanské nemocnice, a. s., tímto zařízením příznivě nakloněná není. Záměr při hlasování neprošel.
„Mrzí nás to, ale boj nevzdáváme. Zatím oficiální vyjádření o výsledku nemáme, víme jen, že komise tomograf pro naši nemocnici opět neodsouhlasila,“ konstatovala nevesele ředitelka nemocnice Hana Perková. „Nevím, jestli se důvod dozvíme, říkat to nemusí,“ dodala.
Současně ale podotkla, že upravovaný prostor ve druhém patře, až na jednu místnost čekající na tomograf, zahálet nebude. „Rekonstruované území naproti rentgenologickému oddělení je v plánu využít pro zobrazovací metody. Cílem je sonografy i rentgeny soustředit do propojovací chodby ve zmíněném patře. Během druhého čtvrtletí bychom chtěli vše sestěhovat a uvést do chodu,“ doplnila Perková.
Smutnéje,že pacienty,unichž lékaři potřebují tomografické vyšetření, budou kvůli jejich absolvování nadále čekat nepohodlné převozy do jiných zdravotnických zařízení. Pro nemocnici to znamená vyšší náklady, protože obojí je třeba uhradit. Každopádně ale i prodlení, jelikož ve hře jsou také čekací lhůty.
Poslanec Václav Votava (ČSSD) Deníku k situaci poslal vyjádření, v němž mimo jiné říká: „Pořízení zamýšleného počítačového tomografu pro Rokycany opětně neprošlo, a to údajně o jeden hlas. Nemocnice v Rokycanech je tak poslední krajskou nemocnicí v Plzeňském kraji, která nemá, nebo nebude mít, vlastní CT.“ Pokračování na str. 3 Rokycanští si tomograf asi nepořídí...

Dokončení ze str. 1
„Co vedlo členy přístrojové komise k tomuto rozhodnutí? Možná se zaštiťují argumentem o spádovosti či vzdálenosti od Plzně,ale můžeme dnes CT považovat za nějaký nadstandard?“ ptá se Votava a dodává: „Myslím, že je to naopak. Každá plnohodnotná okresní nemocnice s lůžkovou péčí už by tento přístroj pro pacienty standardně mít měla.“ Zohledňuje také už výše zmíněnou situaci s převozy na vyšetření. „Znovu se tedy musím ptát členů přístrojové komise,“ zdůraznil: „Opravdu považujete CT v okresní nemocnici 21. století za takový luxus?“
Vedoucí odboru zdravotnictví KÚ Plzeň byl včera zaneprázdněný jednáním zastupitelstva. Oslovíme ho později.