ČSSD tlačí na Babiše: Když neumíte vybrat víc dani, musíte je zvýšit firmám. A to všem


(24.02.2015)

Hospodářské noviny | 24.2.2015 | Rubrika: Události | Strana: 3 | Autor: Jakub Kalenský, Václav Dolejší |


Pět let základní daňové stability pro firmy může skončit. Podle představ nejsilnější koaliční strany, ČSSD, se má vláda zabývat zvýšením daně z příjmu právnických osob. Nejčastěji zmiňovanou variantou je navýšení o dva procentní body, tedy ze současných 19 procent na 21 procent. Sociální demokraté si od toho slibují, že do státního rozpočtu přibude zhruba 24 miliard korun ročně.
Jedním ze zastánců zvýšení daně pro firmy je předseda rozpočtového výboru Václav Votava: „Po výrazném, systematickém a dlouhodobém snižování daně z příjmu právnických osob předchozími vládami klesla až na devatenáct procent. Bylo by jistě zajímavé vidět nějaká nová čísla o tom, jak toto daňové podbízení pomohlo skutečné konkurenceschopnosti českých podniků,“ říká Votava. Podle něj starší analýzy nasvědčují spíše tomu, že z České republiky odtékalo více peněz do zahraničí.
Stejně smýšlí i vedení padesátičlenného poslaneckého klubu ČSSD. „Otázka daní by se jistě měla řešit. Zvýšení firemních daní bylo dlouhou dobu součástí našeho programu a myslím, že by na zvýšení měla ČSSD trvat. Dvě procenta navíc by korporace nijak nepoškodila,“ soudí místopředseda poslaneckého klubu socialistů Jan Chvojka.
Umírněnější cestu představuje ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová. „Pan Babiš slíbil, že zlepší výběr daní, takže čekáme. Jestli je nevybere, pak by se měla zavést sektorová daň,“ řekla ministryně. O možnosti zvýšení sektorové daně v regulovaných odvětvích se zmiňuje i koaliční smlouva mezi ČSSD, ANO a KDU-ČSL, týkala by se bankovnictví, energetiky a telekomunikačních společností