Poslanci zvolili své kolegy, kteří budou dohlížet na činnost FAÚ


(26.02.2015)

Zpravodajství ČTK | 25.2.2015 | 14:18 | Rubrika: Parlament, státní spr. - Praha, Středoč. kraj, ČR | Autor: nlm

 Praha 25. února (ČTK) - Sněmovní rozpočtový výbor dnes zvolil sedm z devíti členů sněmovního podvýboru pro státní aktiva, pasiva a činnost Finančního analytického útvaru (FAÚ). V čele podvýboru stane Adolf Beznoska z opoziční ODS. "Myslím, si že je to dobře, když je předsedou tohoto podvýboru někdo z opozice," řekl ČTK předseda výboru Václav Votava (ČSSD).

 Beznoska řekl ČTK, že podvýbor svolá co nejdřív, aby se poslanci mohli domluvit, co chtějí zařadit do náplně jeho činnosti. V podvýboru zasednou dále Karel Rais (ANO), Jaroslav Klaška (KDU-ČSL), Karel Fiedler (Úsvit), Jiří Dolejš (KSČM), Vladislav Vilímec (ODS) a Zdeněk Syblík (ČSSD).

 Stejný sněmovní podvýbor v minulosti ve Sněmovně už fungoval. Votava zastává názor, že je zapotřebí, aby poslanci měli informace o činnosti útvaru.

 Finanční analytický útvar spadá pod ministerstvo financí. Útvar se zaměřuje zejména na boj proti praní špinavých peněz, financování terorismu a odhalování toků peněz spojených s korupcí.

 Výbor se dnes zabýval novelou z pera poslanců ODS, kteří navrhují, aby ředitele útvaru jmenovala vláda na návrh ministra financí. Slibují si od toho větší nezávislost FAÚ. Navrhují také, aby na FAÚ dohlížel sněmovní orgán, například komise. Výbor jednání o návrhu přerušil kvůli podávání pozměňovacích návrhů.