Poslanci v Temelíně: Jádro je budoucností české energetiky


(23.03.2015)

Rozvoj jaderných zdrojů je zásadní podmínkou pro budoucí energetickou stabilitu ČR. Otázkou pouze zůstává, kdy a za jakých podmínek dojde k rozšiřování dvou tuzemských jaderných elektráren. Po návštěvě Temelína to uvedl předseda sněmovního rozpočtového výboru Václav Votava.

Elektrárnu v Temelíně navštívilo ve čtvrtek 19. března jedenáct poslanců rozpočtového výboru v rámci série pravidelných výjezdních zasedání po českých regionech. Prohlédli si blokovou dozornu, strojovnu prvního bloku a sklad použitého paliva.

„Naše cesta vede vždy především do firem s významnou majetkovou účastí státu. S představiteli ČEZ jsme dnes pokračovali v diskusi o loňském hospodaření společnosti, o letošních plánech a samozřejmě o budoucnosti z hlediska nových akvizic, včetně zahraničních,“ poznamenal Votava s tím, že projekt dostavby dvou bloků elektrárny pokračuje, zastaven byl pouze tendr na výběr dodavatele.

Podle Ivo Hlaváče, člena představenstva ČEZ a ředitele divize vnější vztahy a regulace Skupiny ČEZ, poslance zajímaly vedle připravenosti dostavby Temelína a Dukovan, zejména ekonomické otázky.

„Pozitivně vnímám všeobecnou podporu jaderné energetiky nejen mezi politiky, ale i širokou veřejností. Více než šedesátiprocentní podpora obyvatel jádru je u nás stále velice stabilní. Na čem se ovšem politici stále shodnout nemohou je způsob, kterým by byla případně zajištěna návratnost takovéto investice na zdeformovaném trhu s energiemi. Mezi tržní cenou elektřiny a mezi cenou potřebnou k návratnosti projektu nového bloku je rozdíl, který musí být v případě rozhodnutí o dostavbě nějakým způsobem pokryt,“ zdůraznil Hlaváč.

Ředitel Jaderné elektrárny Temelín Bohdan Zronek poslance seznámil také s kroky, které elektrárna realizuje v oblasti bezpečnosti a spolehlivosti provozu. Do modernizace temelínské elektrárny a zvyšování bezpečnosti ČEZ ročně investuje přibližně jednu miliardu korun.

„Jde především o zabezpečení hladkého provozu a realizaci modifikací, které nám v konečném zúčtování přinesou 200 megawatt navíc. To je velikost jednoho klasického uhelného bloku. Přitom tady nestavíme nic nového, ale zaměřujeme se na lepší využití stávající technologie. Až letos dokončíme výměnu nízkotlakých dílů turbíny, zvýšíme výkon druhého bloku o dvě procenta. Díky tomu budeme schopni vyrobit elektřinu pro dalších 50 tisíc českých domácností,“ konstatoval ředitel.