Ministr Babiš si plete dojmy s pojmy


(15.04.2015)

     Hodinky nebo holínky, to je zřejmě panu ministru financí jedno.  Kraj či město, tramvaj jako autobus, to je asi také jedno a totéž. Alespoň podle něho.

      Minulý týden pan ministr při vystoupení ve Sněmovně k zákonu o rozpočtovém určení daní pro kraje perlil : „Víte, co jsem slyšel? No víte, proč Plzeňský kraj není zadlužený? Proč tam postavili nejdražší depo na tramvaje na světě a nejdražší divadlo? No protože tam byla největší báze ODS a ČSSD a měly široké lokte a udělaly si ten nejlepší koeficient. Tak možná by bylo zajímavé se podívat na ty kraje, jak vlastně my to rozdělujeme, ty kraje.“

       Tato slova nemohu přejít jen tak mlčením. A už vůbec ne jako krajský zastupitel a poslanec za region. Zvláště, pokud byla vyřčena zcela vážně místopředsedou vlády a ministrem financí.

      Tak především: na úrovni Plzeňského kraje nikdy nebyla koalice ODS a  ČSSD.  A už vůbec nevím, o jakých koeficientech, „ které si měly udělat“, hovoří.  Do roku 2008 byl kraj pod vedením ODS a je třeba poctivě říci, že kraj nezadlužila. Také sociální demokracie, která po roce 2008 převzala za kraj odpovědnost se nezachovala jinak a Plzeňský kraj  je stále krajem bez dluhu. Nové depo pro autobusy,  nikoliv pro tramvaje,  postavilo město nikoliv kraj. Tendr na stavbu byl prověřován  a vyšetřovatelé dospěli k závěru, že byl v pořádku. A stavba divadla byla suverénním rozhodnutím Zastupitelstva města Plzně, a pokud je mi známo, realizovala se bez přímých prostředků ze státního rozpočtu.

         Pan ministr Babiš by si opravdu neměl plést dojmy s pojmy a když už se veřejně vyjadřuje, tak by to mělo být se zcela správnými fakty. Tímto  vystoupením tak jenom poškodil Plzeňský kraj a město Plzeň.