Česká ekonomika rekordně rostla


(01.06.2015)

Právo | 30.5.2015 | Rubrika: Trhy & ekonomika | Strana: 17 | Autor: Jiří Vavroň


České hospodářství se rozjelo na plné obrátky. Zpřesněné údaje, se kterými přišli v pátek statistici, jsou ještě lepší než předběžný odhad. Ekonomika rostla v prvním čtvrtletí meziročně o 4,2 procenta a mezikvartálně o 3,1 procenta.
Meziroční růst hrubého domácího produktu (HDP) o 4,2 procenta je nejvyšší od čtvrtého čtvrtletí roku 2007, kdy si ekonomika připsala 5,3 procenta. České hospodářství tak nasadilo tempo růstu, jaké vykazovalo naposledy před krizí.
Česko má v současnosti nejrychleji rostoucí ekonomiku v EU, říká hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Například meziroční růst německé ekonomiky v prvním čtvrtletí představoval 1,1 procenta.
Podle analytiků je pozitivní, že růst táhne spotřeba domácností a investice.
Podle statistického úřadu se ale příznivý ekonomický vývoj projevil napříč celou českou ekonomikou. Zpracovatelský průmysl, mezi který patří například výroba automobilů, vzrostl meziročně o 6,8 procenta. Stavebnictví dosáhlo růstu 2,6 procenta meziročně.

Politici v očekávání

Každá desetina či procento růstu HDP navíc znamená v přepočtu další miliardy do státní kasy. Dá se předpokládat, že ministři budou růstem ekonomiky argumentovat při jednání o rozpočtu s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO).
„Zpráva o rekordním růstu je dobrá zpráva pro ministry, kteří logicky požadují pro své resorty více peněz,“ řekl Právu předseda rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Václav Votava (ČSSD). Současně ale zdůraznil, „že to sice je dobrá zpráva, je třeba ale počkat na pololetní výsledky, aby se potvrdilo, že se jedná o udržitelný trend v ekonomice, se kterým se dá vážně počítat i v rozpočtových výhledech“. „Nejpodstatnějším sdělením nových čísel je to, že zrychlení růstu nebylo převážně způsobeno nerovnoměrným výběrem daní ani jiným jednorázovým faktorem,“ uvedl dále Pavel Sobíšek.
„Struktura růstu vypadá velmi slibně. Vyznačuje se mírnou akcelerací soukromé spotřeby, pokračujícím slušným tempem v exportu, a zejména značným nárůstem zásob. Rostoucí zásoby bývají v této fázi ekonomického cyklu především nedokončenými investicemi, které později kladně ovlivní tvorbu fixního kapitálu,“ konstatoval.
„Česko za celý letošek poroste tempem hodně přes tři procenta. Na oživení české ekonomiky již reaguje trh práce a nepotrvá dlouho, než se začne měřitelně projevovat i vyšší inflací. ČNB bude stát před dilematem, nakolik připustit možnost ukončení intervenčního režimu české koruny,“ dodal Sobíšek.

Pozor na zásoby

Ekonomové současně tlumí nadšení z robustního růstu.
Přílišný optimismus, upozorňuje Petr Dufek z ČSOB, krotí silný podíl zásob na celkovém ekonomickém růstu. Podle statistiků se totiž zásoby podílejí na růstu o 4,2 procenta přesně polovinou. To je hodně vysoké číslo, které se rozhodně nemůže opakovat, proto je čtyřprocentní růst spíš výjimkou než novým ekonomickým zázrakem.
„Z tohoto důvodu je nutno pohlížet na velmi silný mezikvartální růst české ekonomiky, vykázaný v prvním čtvrtletí, coby na jednorázovou záležitost, jež se ve svém rozsahu nebude opakovat. Naopak, pro druhé čtvrtletí lze čekat slabší výsledek, neboť první čtvrtletí vytváří pro porovnávání výkonu české ekonomiky velmi vysokou laťku,“ řekl Právu Radomír Jáč, hlavní analytik Generali Investments CEE.