Starosta Týzl: K úspěchu nám pomohly předchozí zkušenosti


(18.08.2015)

Tachovský deník | 17.8.2015 | Rubrika: Tachovsko | Strana: 2 | Autor: JANA ŠATROVÁ


Zástupci z tachovského okresu věří, že příští rok se přihlásí do soutěže více obcí

Konstantinovy Lázně – Vesnicí roku Plzeňského kraje za rok 2015 se stala malá obec Kornatice, kde žije pouhých 183 obyvatel. Po loňském úspěchu Kostelce se titul stěhuje z tachovského okresu na Rokycansko.
Ale ani v letošním ročníku nezůstalo Tachovsko bez ocenění. Jedno z nich patří obci Konstantinovy Lázně. „Po loňském úspěchu, kdy vyhrál Kostelec, se letos na druhém místě za Kornaticemi umístily Konstantinovy Lázně. Určitě si to zasloužily. Kdo je v poslední době navštívil, na první pohled vidí, jak se obec posunula,“ konstatoval poslanec Václav Votava, který předával ceny vítězným obcím při nedávném slavnostním ceremoniálu v Kornaticích. Jediná lázeňská obec Plzeňského kraje je pravidelným účastníkem soutěže Vesnice roku. Letos už to byla sedmá účast, v roce 1997 a 2002 získaly Konstantinovy Lázně zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí.
„Poslední roky jsme se přihlásili tak ob rok, protože jsme měli hodně práce – dodělávali jsme kulturní dům, měli jsme řadu projektů z ROPu. Ale letos to vyšlo, myslím, že nám hodně pomohly předchozí zkušenosti, už jsme věděli, jak hodnotící komisi své úspěchy prodat,“ uvedl starosta Karel Týzl. A zda budou příští rok Konstantinovy Lázně aspirovat na vítězství? „Každý, kdo se přihlásí, si myslí na vítězství,“ dodal.
Ale třeba bude mít Tachovsko více želízek v ohni. Letos se přihlásily ještě další tři obce z Tachovska,což je víc, než třeba z Domažlicka nebo Plzně­jihu, na druhou stranu méně než z nejmenšího okresu Plzeňského kraje Rokycany, kde se přihlásilo celkem osm obcí. Každá z obcí komisi něčím zaujala.
Záchlumí získalo cenu naděje pro živý venkov za místní spolkový život a občanskou společnost v obcích. „To je cena, kterou uděluje komise obci, kde je vidět velký pozitivní vzestup, má to být podpora, aby neztratili optimismus a šli dál,“ vysvětlil místopředseda hodnotitelské komise a shodou okolností starosta loňské vítězné obce Kostelec František Trhlík.
Další obec z Tachovska, Broumov, obdržela diplom za podporu komunitní činnosti knihovny a práci s dětmi. Zadnímu Chodovu patří diplom za vzornou péči o pořádek v obci. „V každé zúčastněné obci komise najde a ohodnotí něco pozitivního, v čem je obec silná a poradí, v čem ještě přidat,“ přiblížil práci komise místopředseda Trhlík.
Poslanec Votava věří, že příští rok se přihlásí ještě víc obcí z Tachovska. „Měli bychom se už sami přestat vnímat jako nějaký zaostalý okres. Tak tomu už dávno není. A vím o řadě obcí, které se vedou opravdu dobře a mohly by uspět.“
I František Trhlík nabádá k účasti v soutěži:„Je to pro obec motivační, semkne ji to a žene kupředu a nezanedbatelná je i finanční stránka. Úspěšná obec jednak dostane šek od Plzeňského kraje – v případě prvního místa je to 100 tisíc korun – a nárokovou dotaci od Ministerstva místního rozvoje ve výši jeden milion korun pro další rok. A třeba za zelenou stuhu obec dostane dotaci 600 tisíc od ministerstva životního prostředí a uvědomte si, že v případě vítězného Chlumu je to polovina jejich rozpočtu.“
To potvrdil také starosta Konstantinových Lázní. „Je to inspirující, na setkání vítězných obcí přijdete na nové nápady, okoukáte, jak to dělají jinde,“ vidí pozitiva účasti Karel Týzl.