Za razítky budou muset lidé z Brd jezdit až do Přibrami


(10.09.2015)

Domažlický deník | 10.9.2015 | Rubrika: Region | Strana: 4 | Autor: MIROSLAVA TOLAROVÁ


Správa CHKO Brdy bude zřejmě stejně jako infocentra ležet mimo Plzeňský kraj

Plzeňský kraj – Chráněná krajinná oblast (CHKO) Brdy, která má vzniknout po zrušení vojenského újezdu na začátku příštího roku, s největší pravděpodobností nebude mít sídlo v Plzeňském kraji. A to i přes to, že ministerstvo životního prostředí může zdarma získat vhodnou budovu pro úředníky přímo na náměstí ve Spáleném Poříčí. Opozice vedení kraje vyčítá laxnost při jednání s ministerstvem.
„Jak jste byli aktivní při jednání o zrušení Vojenského újezdu Brdy a rozdělení území, tak teď už aktivní nejste. S ministerstvem jste měli jednat dříve, teď už je pozdě,“ vytkl krajským radním opoziční zastupitel Jan Šašek (ODS). Ministr pro životní prostředí Richard Brabec (ANO 2011) totiž minulý týden oznámil, že by správa CHKO mohla sídlit v Příbrami a další technické zázemí mít v Jincích, tedy ve Středočeském kraji. Náměstek hejtmana pro regionální rozvoj Ivo Grüner (ČSSD) se ohradil, že vedení kraje dělá, co může, a upozornil, že k předběžné dohodě s Příbramí došlo i díky tomu, že jak ministr Brabec, tak starosta Příbrami Jindřich Vařeka jsou z jedné strany.
Pro obyvatele Brd, zejména z Míšova, Borovna, Čížkova či Nových Mitrovic, by takové rozhodnutí znamenalo jediné – pro jakékoli povolení či potvrzení budou muset jezdit do Příbrami, případně do Jinců. Proti tomu, aby správa CHKO sídlila v Příbrami a v Jincích, se při jednání zastupitelů ohradil i sociálnědemokratický poslanec Václav Votava s tím, že by minimálně jedno z obou sídel mělo ležet v Plzeňském kraji.
Navíc se zdá, že také informační centra CHKO budou většinově mimo území Plzeňského kraje. „Mluví se o Valdeku, Třech trubkách a Obecnici, což jsou vojenské objekty, které nyní armáda už nebude potřebovat. V našem kraji bude podle nového rozdělení pouze zámeček Tři trubky,“ říká starosta Spáleného Poříčí Pavel Čížek (TOP 09). Dodal, že nerozumí tomu, proč musí být informační centra uprostřed lesa. „Předpokládal bych, že infocentra či domy přírody, jak tomu ministerstvo říká, budou tam, kde jsou lidé,“ poznamenal. Spálené Poříčí budovu na náměstí koupilo před rokem za 1,4 milionu korun a netají se tím, že by právě tam nejraději vidělo správu či alespoň infocentrum CHKO. „Tohle je pro nás nejdůležitější. I s ohledem na to, žeunás máme dobrou turistickou infrastrukturu – hotel, penzion, restaurace a podobně,“ řekl starosta Čížek.
Budovu na jaře nabídl ministerstvu, úředníci si ji byli prohlédnout a město navštívil i ministr Brabec. Na nabídku ale reakce nepřišla. „Nyní jsme poslali další dopis, že naše nabídka stále trvá. Víc udělat nemůžeme,“ dodal. Spálené Poříčímápro budovu, k níž patří i velký pozemek a hospodářské budovy, připraven záložní plán použití, stále ale věří, že rozhodnutí ministerstva není definitivní.