Peníze na opravu silnic krajům dlužíme


(21.09.2015)

Právo | 21.9.2015 | Rubrika: Publicistika | Strana: 7 | Autor: Václav Votava

To bylo slibů, když Asociace krajů jednala v minulém roce s ministrem dopravy za ANO. Ale i ministrem financí Babišem. Že stát na rozpočtovém určení daní vrátí to, co krajům sebrala Nečasova vláda. Že na ministerstvu financí vznikne metodika, podle níž se budou přidělovat peníze na opravy silnic. Že 4,6 miliardy korun, které stát pošle na opravy silnic, je dobrý počin, ale mnohem systematičtější řešení bude, když ministři dopravy a financí vytvoří dlouhodobější koncepci, která zajistí kontinuální, nikoli nárazové opravy krajských komunikací.
V České republice je téměř padesát tisíc kilometrů silnic II. a III. tříd, které spadají pod jednotlivé kraje. Na jejich údržbu však není dostatek peněz. Odhaduje se, že víc než jedna třetina těchto silnic je v nevyhovujícím, až havarijním stavu a víc než polovina krajských silnic potřebuje nutně opravu.
Stát je převedl krajům před deseti lety. Podfinancované, s velkým vnitřním dluhem a na metodiku, podle níž se budou silnice nižších tříd opravovat, se vlastně čeká dodnes.
Rozpočtové určení daní pro kraje mělo zahrnovat vše, co kraje do svých kompetencí před léty převzaly. Tedy nejen silnice, ale i nemocnice, sociální zařízení, kulturu, školství, starost o bezpečnost a podobně.
Když rozhodnutím ministra Kalouska snížila Nečasova vláda krajům podíl na sdílených daních, přišly o téměř devět miliard korun, které tak přirozeně chyběly nejen do oprav komunikací, ale například do modernizace zdravotnického vybavení či na rozvoj školských zařízení.
Poté, co kabinet Bohuslava Sobotky rozhodl, že krajům v letošním roce pomůže na opravy a rekonstrukce mostů a silnic II. a III. třídy částkou 4,6 miliardy Kč ze Státního fondu dopravní infrastruktury, mohlo se za to například jen v Plzeňském kraji nad plán opravit 84 kilometrů asfaltových povrchů a šest mostů. Tímto se ale jen částečně splatil starý dluh státu vůči krajům.
Kvitoval jsem tehdy proto s povděkem, že kompetentní politici za ANO přislíbili navrhnout systémové řešení tak, aby kraje mohly s prostředky počítat i v dalších létech. Bohužel, zůstalo jen u slibů. Ministr financí se tomu zatím brání.
Doufám, že pouze ironicky v parném létě krajům vzkázal, že to radši koupí Chovancovi bitevní vrtulníky, než aby peníze krajům poslal. Kraje prý podle něj nehospodaří dobře.
Chci jen věřit, že tak nečiní po vzoru svého předchůdce. A propos... nekonají se náhodou příští rok krajské volby? Že by to bylo tím?