Naplnění příslibu ministra budu pozorně sledovat


(23.09.2015)

Právo | 23.9.2015 | Rubrika: Jihozápadní Čechy | Strana: 11 | Autor: Jan Švábek


POSLANEC VÁCLAV VOTAVA (ČSSD) ŘEKL PRÁVU:

*  U ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO 2011) jste zjišťoval, jak se vyvíjí jednání o stanovení sídla Správy CHKO Brdy. Na posledním krajském zastupitelstvu zazněly hlasy, že ani jedno ze dvou sídel nebude v Plzeňském kraji – hovořilo se o středočeských Jincích a Příbrami. Můžete to nyní potvrdit či vyvrátit?

Na pana ministra jsem vznesl interpelaci ve Sněmovně. Potvrdil, že sídlem CHKO Brdy bude Příbram, a to jako detašované pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny. Právě tato agentura bude mít CHKO na starosti. Jedno tzv. terénní pracoviště má být opravdu také v Jincích a má zajišťovat kontakt se Správou vojenského újezdu, protože tam vojáci zůstávají, a s Vojenskými lesy.

*  Znamená to, že občané z kraje budou muset kvůli razítkům dojíždět až do středních Čech?

Na takto položený dotaz pan ministr odpověděl, že počítají s využitím nabídky Spáleného Poříčí na poskytnutí prostor a že další pracoviště chtějí zřídit tam, pravděpodobně na městském úřadu. Pracoviště má mít stanovené úřední hodiny a vše potřebné občané budou moci vyřídit zde a nebudou muset cestovat do Příbrami. Je to příslib ministra a jeho naplnění budu pozorně sledovat.

*  Jak si vysvětlujete, že jsou dvě pracoviště správy ve Středočeském kraji? I s přihlédnutím k možnému odloučenému pracovišti na plzeňské straně je to nepoměr.

Vysvětlení se mi dostalo od pana ministra takového, že v Příbrami má Agentura ochrany přírody a krajiny, která bude pečovat CHKO, zdarma kanceláře od ministerstva zemědělství a v Jincích prostory pro terénní pracoviště obdrží delimitací od ministerstva obrany. Je tedy zájem ohledem na hospodárnost co nejvíce využívat majetek státu.

*  Opozice kritizovala, že Plzeňský kraj pro získání sídla neudělal dost. Naopak vedení kraje se hájilo tím, že ministr životního prostředí a starosta Příbrami jsou z jedné politické strany, a proto nebylo reálné celou záležitost ovlivnit. Jaký je váš názor?

Nemyslím si, že by Plzeňský kraj nic nedělal. Od počátku, kdy se začalo jednat o otevření vojenského prostoru v Brdech a o zřízení CHKO, byl v jednáních aktivní. Pan ministr a starosta Příbrami jsou z jedné politické strany, v tom může někdo hledat jistou souvislost. Já osobně beru takové vysvětlení, které mně sdělil pan ministr v odpovědi na moji interpelaci.

*  Jak to vypadá s informačními centry? Objevily se zprávy, že by byla vybudována v bývalých armádních objektech, které jsou ale špatně přístupné. Je to pravda?

Umístění infocenter je podle ministra Brabce stále v jednání. Ministr Brabec společně s ministrem obrany mají tento nebo příští týden navštívit některé obce. Infocentra mají vzniknout v příštím roce.

*  Brdy se mají zpřístupnit turistům už od ledna. Plzeňský kraj prý ale stále nemá od státu všechny mapové podklady důležité třeba při zásahu záchranářů, hasičů či policie. Vypadá to, že plno věcí není dotaženo do konce. Stihnou se zásadní a základní věci dokončit včas?

Nemohu hovořit za ministerstvo životního prostředí či za další kompetentní úřady. Na vládu jde nyní k projednání vládní nařízení, kterým se zřizuje CHKO Brdy od 1. 1. 2016. Řada věcí se ale určitě bude muset řešit až za pochodu. Podstatné je, že se celé Brdy mohou vrátit k normálnímu životu, mohou se rozvíjet a řešit své potřeby bez dalšího omezování. Budeme moci prostor volně navštěvovat a užívat si zdejší nádhernou krajinu, kde se bohužel tak trochu zastavil čas.